USG ścięgna Achillesa
Ścięgno Achillesa stworzone jest z dwóch mięśni budujących łydkę – mięśnia płaszczkowatego i mięśnia brzuchatego. Łączą się one ze stopą na poziomie guza piętowego, dzięki czemu jesteśmy w stanie stawać na palcach, zginać stopy, unosić je i opuszczać w trakcie każdego kroku. Stanowi kluczowy element stabilizacji stawu skokowego i stopy. Na jego uszkodzenia narażeni są w szczególności mężczyźni w wieku około czterdziestki. Spowodowane jest to przede wszystkim nagłą chęcią poprawienia swojej formy fizycznej, poprzez wzmożoną ilość aktywności fizycznej.
Intensywne ćwiczenia wykonywane bez rozgrzewki i odpowiedniego przygotowania to prosty sposób na przeciążenie mięśni, ścięgien i stawów. Na niekorzyść wszystkich trenujących działa fakt, że z czasem znacznie pogarsza się ukrwienie struktur mięśniowo-ścięgnistych. Wykonaniu USG ścięgna Achillesa pozwala określić długość przerwy, jaką należy zrobić po odniesieniu kontuzji, lub w przypadku występowania przewlekłego bólu.
W przypadku częściowych naderwań wystarczy unieruchomić strukturę i odpoczywać. Po tym okresie można zacząć delikatnie obciążać stopę, rozpoczynając tym samym proces rehabilitacji. W większości przypadków okres sześciu tygodni pozwala wrócić do pełni sprawności i cieszyć się zdrowiem. Niestety w przypadku całkowitego zerwania ścięgna, konieczna jest operacja i rekonstrukcja.