USG żył i tętnic – co trzeba o nim wiedzieć?

USG żył i tętnic – zwane również USG dopplerowskim lub USG Dopplera – to jedna z najważniejszych metod diagnostycznych w kierunku chorób naczyń żylnych i tętniczych. Badanie pozwala na zobrazowanie przepływu krwi, którego zaburzenia są objawem schorzeń naczyń. Jest ono bezpieczne, bezbolesne i mało inwazyjne.

USG żył i tętnic to metoda diagnostyczna schorzeń naczyń krwionośnych, pozwalająca na ocenę ich drożności oraz parametrów przepływu krwi. Badanie dopplerowskie, tak jak każde inne USG, wykorzystuje działanie ultradźwięków. Są one emitowane przez specjalną głowicę i wnikają w organizm, odbijają się od tkanek i wracają do głowicy aparatu. Impulsy są analizowane przez specjalne oprogramowanie, które przekształca je w widoczne na monitorze obrazy.

Na czym polega USG żył i tętnic?

Do oceny parametrów przepływu krwi potrzebne jest jednak coś więcej niż tylko echo ultradźwięków odbitych od tkanek wewnętrznych. W USG żył i tętnic wykorzystuje się więc analizę tzw. efektu Dopplera, czyli zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej po odbiciu od ciała pozostającego w ruchu. W tym przypadku ultradźwięki trafiają na płynącą przez naczynia krew, odbijają się od krwinek i ze zmienioną częstotliwością wracają do głowicy – następnie są przekształcane w obrazy. Uzyskane w ten sposób dane pozwalają na wyliczenie m.in. prędkości przepływu krwi przez naczynia (wyrażonej w m/s), objętości krwi przepływającej przez naczynie w określonej jednostce czasu (ml/min), zaprezentowanie obrazu krwi w naczyniach, jej kierunku i sposobu przepływu, a także zaobserwowanie obecności zwężeń naczyń oraz stopnia ich zaawansowania.

Nasi specjaliści czekają na Ciebie  - skontaktuj się już teraz!

USG żył i tętnic – wskazania

Wykonywane w naszej placówce w Warszawie USG żył i tętnic znajduje zastosowanie w:

  • diagnostyce zakrzepicy żylnej (pozwala uwidocznić obecność skrzepów wewnątrz żył),
  • diagnostyce obrzęków kończyn dolnych,
  • diagnostyce przewlekłej niewydolności żylnej,
  • diagnostyce wrodzonych malformacji naczyniowych,
  • diagnostyce zwężeń, niedrożności, tętniaków i przetok tętniczo-żylnych,
  • diagnostyce zespołów uciskowych wynikających z niedokrwienia kończyn.

USG żył i tętnic często wykonuje się u pacjentów z nagłymi objawami neurologicznymi, wskazującymi na możliwe ogniskowe niedokrwienie mózgu spowodowane np. udarem. Pozwala ono na kontrolowanie przebiegu zdiagnozowanej wcześniej miażdżycy, bywa przydatne przy podejrzeniach tętniaka tętnicy szyjnej oraz w trakcie zabiegów chirurgicznych.

Czy USG żył i tętnic wymaga jakiś szczególnych przygotowań?

USG żył i tętnic z reguły nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta, chyba że dotyczy naczyń krwionośnych zlokalizowanych w jamie brzusznej. W takim przypadku pacjent może zostać poproszony o zachowywanie zasad dotyczących tradycyjnego badania USG jamy brzusznej. Obejmują one m.in. stosowanie diety lekkostrawnej w ciągu 24 godzin przed wykonaniem badania oraz całkowite powstrzymywanie się od jedzenia i picia na około 5 godzin przed badaniem. Niekiedy lekarz może zalecić przyjmowanie leków znoszących wzdęcia, co pozwala zredukować gazy jelitowe oraz poprawić jakość obrazowania. W zależności od partii ciała poddawanej obrazowaniu, pacjent może zostać poproszony o przyjęcie określonej pozycji, np. stojącej, siedzącej czy leżącej. Przed USG żył i tętnic lekarz smaruje badaną część ciała specjalnym żelem, który ułatwia przesuwanie głowicy po skórze oraz wnikanie fal ultradźwiękowych w głąb organizmu.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

USG żył i tętnic jest badaniem zupełnie bezbolesnym i w pełni bezpiecznym. Można je wykonywać u dzieci, kobiet w ciąży, osób z zaburzeniami krzepliwości krwi oraz wszczepionymi stymulatorami serca. W przeciwieństwie np. do tomografu komputerowego nie wymaga podawania kontrastu, nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego. Dzięki temu USG żył i tętnic znajduje bardzo szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób naczyniowych.

Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy!

Jesteś zainteresowany badaniem USG? Zostaw numer telefonu do siebie, a oddzwonimy i mówimy się w dogodnym dla Ciebie terminie. Zaufaj najlepszym specjalistom, pracującym na nowoczesnym sprzęcie klasy PREMIUM. Przychodząc do nas na badanie masz pewność precyzyjnej diagnozy.

USG Warszawa

ul. Twardowska 3 01-810 Warszawa (Bielany)
Telefon: +48 22 300 15 41
E-mail: gabinet@usg-warszawa.pl