USG żył i tętnic – co trzeba o nim wiedzieć?

Do oceny parametrów przepływu krwi potrzebne jest jednak coś więcej niż tylko echo ultradźwięków odbitych od tkanek wewnętrznych. W USG żył i tętnic wykorzystuje się więc analizę tzw. efektu Dopplera, czyli zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej po odbiciu od ciała pozostającego w ruchu. W tym przypadku ultradźwięki trafiają na płynącą przez naczynia krew, odbijają się od krwinek i ze zmienioną częstotliwością wracają do głowicy – następnie są przekształcane w obrazy. Uzyskane w ten sposób dane pozwalają na wyliczenie m.in. prędkości przepływu krwi przez naczynia (wyrażonej w m/s), objętości krwi przepływającej przez naczynie w określonej jednostce czasu (ml/min), zaprezentowanie obrazu krwi w naczyniach, jej kierunku i sposobu przepływu, a także zaobserwowanie obecności zwężeń naczyń oraz stopnia ich zaawansowania.

Nasi specjaliści czekają na Ciebie  - skontaktuj się już teraz!

USG żył i tętnic – wskazania

Wykonywane w naszej placówce w Warszawie USG żył i tętnic znajduje zastosowanie w:

  • diagnostyce zakrzepicy żylnej (pozwala uwidocznić obecność skrzepów wewnątrz żył),
  • diagnostyce obrzęków kończyn dolnych,
  • diagnostyce przewlekłej niewydolności żylnej,
  • diagnostyce wrodzonych malformacji naczyniowych,
  • diagnostyce zwężeń, niedrożności, tętniaków i przetok tętniczo-żylnych,
  • diagnostyce zespołów uciskowych wynikających z niedokrwienia kończyn.

USG żył i tętnic często wykonuje się u pacjentów z nagłymi objawami neurologicznymi, wskazującymi na możliwe ogniskowe niedokrwienie mózgu spowodowane np. udarem. Pozwala ono na kontrolowanie przebiegu zdiagnozowanej wcześniej miażdżycy, bywa przydatne przy podejrzeniach tętniaka tętnicy szyjnej oraz w trakcie zabiegów chirurgicznych.

Czy USG żył i tętnic wymaga jakiś szczególnych przygotowań?

USG żył i tętnic z reguły nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta, chyba że dotyczy naczyń krwionośnych zlokalizowanych w jamie brzusznej. W takim przypadku pacjent może zostać poproszony o zachowywanie zasad dotyczących tradycyjnego badania USG jamy brzusznej. Obejmują one m.in. stosowanie diety lekkostrawnej w ciągu 24 godzin przed wykonaniem badania oraz całkowite powstrzymywanie się od jedzenia i picia na około 5 godzin przed badaniem. Niekiedy lekarz może zalecić przyjmowanie leków znoszących wzdęcia, co pozwala zredukować gazy jelitowe oraz poprawić jakość obrazowania. W zależności od partii ciała poddawanej obrazowaniu, pacjent może zostać poproszony o przyjęcie określonej pozycji, np. stojącej, siedzącej czy leżącej. Przed USG żył i tętnic lekarz smaruje badaną część ciała specjalnym żelem, który ułatwia przesuwanie głowicy po skórze oraz wnikanie fal ultradźwiękowych w głąb organizmu.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

USG żył i tętnic jest badaniem zupełnie bezbolesnym i w pełni bezpiecznym. Można je wykonywać u dzieci, kobiet w ciąży, osób z zaburzeniami krzepliwości krwi oraz wszczepionymi stymulatorami serca. W przeciwieństwie np. do tomografu komputerowego nie wymaga podawania kontrastu, nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego. Dzięki temu USG żył i tętnic znajduje bardzo szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób naczyniowych.

Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy!

Jesteś zainteresowany badaniem USG? Zostaw numer telefonu do siebie, a oddzwonimy i mówimy się w dogodnym dla Ciebie terminie. Zaufaj najlepszym specjalistom, pracującym na nowoczesnym sprzęcie klasy PREMIUM. Przychodząc do nas na badanie masz pewność precyzyjnej diagnozy.