USG żył i tętnic

Do oceny parametrów przepływu krwi potrzebne jest jednak coś więcej niż tylko echo ultradźwięków odbitych od tkanek wewnętrznych. W USG żył i tętnic wykorzystuje się więc analizę tzw. efektu Dopplera, czyli zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej po odbiciu od ciała pozostającego w ruchu. W tym przypadku ultradźwięki trafiają na płynącą przez naczynia krew, odbijają się od krwinek i ze zmienioną częstotliwością wracają do głowicy – następnie są przekształcane w obrazy.

Uzyskane w ten sposób dane pozwalają na wyliczenie m.in. prędkości przepływu krwi przez naczynia (wyrażonej w m/s), objętości krwi przepływającej przez naczynie w określonej jednostce czasu (ml/min), zaprezentowanie obrazu krwi w naczyniach, jej kierunku i sposobu przepływu, a także zaobserwowanie obecności zwężeń naczyń oraz stopnia ich zaawansowania.

USG żył i tętnic

USG żył i tętnic – wskazania

Wykonywane w naszej placówce w Warszawie USG żył i tętnic znajduje zastosowanie w:

  • diagnostyce zakrzepicy żylnej (pozwala uwidocznić obecność skrzepów wewnątrz żył),
  • diagnostyce obrzęków kończyn dolnych,
  • diagnostyce przewlekłej niewydolności żylnej,
  • diagnostyce wrodzonych malformacji naczyniowych,
  • diagnostyce zwężeń, niedrożności, tętniaków i przetok tętniczo-żylnych,
  • diagnostyce zespołów uciskowych wynikających z niedokrwienia kończyn.

USG żył i tętnic często wykonuje się u pacjentów z nagłymi objawami neurologicznymi, wskazującymi na możliwe ogniskowe niedokrwienie mózgu spowodowane np. udarem. Pozwala ono na kontrolowanie przebiegu zdiagnozowanej wcześniej miażdżycy, bywa przydatne przy podejrzeniach tętniaka tętnicy szyjnej oraz w trakcie zabiegów chirurgicznych.

Czy USG żył i tętnic wymaga jakiś szczególnych przygotowań?

USG żył i tętnic z reguły nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta, chyba że dotyczy naczyń krwionośnych zlokalizowanych w jamie brzusznej. W takim przypadku pacjent może zostać poproszony o zachowywanie zasad dotyczących tradycyjnego badania USG jamy brzusznej. Obejmują one m.in. stosowanie diety lekkostrawnej w ciągu 24 godzin przed wykonaniem badania oraz całkowite powstrzymywanie się od jedzenia i picia na około 5 godzin przed badaniem. Niekiedy lekarz może zalecić przyjmowanie leków znoszących wzdęcia, co pozwala zredukować gazy jelitowe oraz poprawić jakość obrazowania.

W zależności od partii ciała poddawanej obrazowaniu, pacjent może zostać poproszony o przyjęcie określonej pozycji, np. stojącej, siedzącej czy leżącej. Przed USG żył i tętnic lekarz smaruje badaną część ciała specjalnym żelem, który ułatwia przesuwanie głowicy po skórze oraz wnikanie fal ultradźwiękowych w głąb organizmu.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

USG żył i tętnic jest badaniem zupełnie bezbolesnym i w pełni bezpiecznym. Można je wykonywać u dzieci, kobiet w ciąży, osób z zaburzeniami krzepliwości krwi oraz wszczepionymi stymulatorami serca. W przeciwieństwie np. do tomografu komputerowego nie wymaga podawania kontrastu, nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego. Dzięki temu USG żył i tętnic znajduje bardzo szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób naczyniowych.

Nasi specjaliści czekają na Ciebie - skontaktuj się już teraz!
image
image

Opinie naszych pacjentów

Każda opinia jest dla nas niezwykle ważna. Z uwagą czytamy komentarze naszych pacjentów, by świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Opinie zadowolonych klientów dają nam ogromną satysfakcję i jeszcze bardziej nakręcają do pracy.

Ikona cytatu

Super firma, ostatnio z racji zamknięcia dostępu do lekarzy na NFZ , chodzę po lekarzach prywatnie. Robiłam tu usg doppler z wizytą u chirurga naczyniowego Dr Alicji Siwko. Super cena jak za konsultację razem z usg na jednej wizycie i to zrobione przez specjalistę. Mamę swoja zapisałam na usg piersi i też mówiła ,że super Pani doktor. Polecam

Gabryśka

Ikona cytatu

Bardzo fachowy i pomocny personel. Opis szczegółowy , cena adekwatna do jakości usługi. Bez kolejek, bez czekania. Robiłam usg brzucha i byłam bardzo zadowolona.

Eliza

Ikona cytatu

Super szczegółowy opis badania. Wykonywałem usg łokcia u Dr Meszaros , bardzo dobra Pani Radiolog.

Wiktor

Ikona cytatu

Super profesjonaliści, nie wiem jak to możliwe ale 300m dalej konsultacja ortopedyczna 250zł plus Usg 250zł razem 500zł. A tutaj jeśli się robi wszystko na jednej wizycie 330zł. I to jest według mnie najlepsza cena w stosunku do jakości w Warszawie. Jestem trenerem personalnym widuje opisy usg ortopedycznego swoich pacjentów i widać gołym okiem ,że tu badanie wykonuje ortopeda który ma pojęcie, opis szczegółowy cała kartka a4. Polecam Doktora Branczewskiego super fachowiec.

Jarek trener

Ikona cytatu

Super specjaliści. Po raz pierwszy odwiedziłem ich 3 lata temu na Twardowskiej na usg kolana, byłem zachwycony podejściem do klienta i jakością badania. Natomiast lokal pozostawiał wiele do życzenia, teraz moje dziecko potrzebowało usg stawu skokowego zadzwoniłem a tu nowa siedziba na Zoliborzu, pojechalismy, ta sama cena, ta sama jakość a klinika poprostu super, lokalizacja bomba , widac ,że prowadzi to wszystko ktoś z pasją i gdyby robili słabe badania to nie rozwineliby się tak . Polecam każdemu Wojtek Parzyk

Wojtek

Ikona cytatu

Jedno z nielicznych miejsc w którym można umówić się na badanie już tego samego dnia. Samo badanie usg dokładne, drobiazgowe kilka zdjęć plus szczegółowy opis oraz fachowe podejście dr Branczewskiego do pacjenta. Po samym badaniu dodatkowo krótka rozmowa na temat schorzenia i zalecenia. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona 🙂 polecam

Ania

Ikona cytatu

Byłam u pani doktor Alicji Siwko tydzień temu i jestem zachwycona. Pięknie dziękuję za życzliwe podejście do pacjenta (mam 75 lat), za wytłumaczenie wszystkiego i cierpliwość. Polecam!

Bogna

Ikona telefonu Zadzwoń Ikona Zapisz się online
USG Warszawa logotyp

Wszelkie prawa zastrzeżone - Gabinet Usg prywatnie