Budowa moczowodów i pęcherza
Moczowody i pęcherz są elementami układu moczowego, które odgrywają kluczową rolę w wydalaniu produktów przemiany materii i regulacji równowagi płynów w organizmie.
Moczowody to długie naczynia łączące nerki z pęcherzem. Istnieją dwa moczowody, po jednym na każdą nerkę. Rozpoczynają się w miedniczce nerkowej, która jest rozszerzoną górną częścią nerki, w której gromadzi się mocz. Z miedniczki nerkowej każdy moczowód schodzi w dół, przechodzi przez jamę brzuszną i wchodzi do miednicy. Moczowody dochodzą do pęcherza w punktach zwanych ujściami moczowodów. Otwory te zapobiegają cofaniu się moczu z pęcherza do moczowodów.
Pęcherz to narząd znajdujący się w jamie miednicy, za kością łonową. Pusty ma kształt stożkowy, a po napełnieniu moczem rozszerza się i przybiera bardziej zaokrąglony kształt. Ściana pęcherza składa się z mięśni gładkich, zwanych mięśniami wypieraczami. Skurcz mięśnia wypieracza ułatwia wydalanie moczu podczas mikcji. Pęcherz ma zmienną pojemność, ale zazwyczaj może pomieścić około 400-600 mililitrów moczu. Uczucie potrzeby oddania moczu pojawia się, gdy pęcherz jest częściowo pełny.
Cewka moczowa to naczynie rozciągające się od pęcherza aż do ujścia na zewnątrz ciała. Umożliwia wydalenie moczu z organizmu. Zwieracz wewnętrzny cewki moczowej jest mięśniem gładkim otaczającym ujście pęcherza do cewki moczowej.