USG ortopedyczne dzieci Warszawa

USG ortopedyczne dzieci to specjalistyczne, w pełni bezpieczne i bezinwazyjne badanie diagnostyczne skupiające się wokół chorób i nieprawidłowości w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Obrazuje ono tkanki stawowe, więzadłowe oraz mięśniowe struktury układu, pozwalając tym samym na określenie możliwych zmian patologicznych i wolnych ciał w jamach stawowych, a także ocenę stanu sąsiadujących węzłów chłonnych.

Badanie USG narządu ruchu u dzieci wykonuje się najczęściej w celu oceny stawu kolanowego, łokciowego, barkowego, skokowego oraz biodrowego. Za szczególnie ważne w kontekście prawidłowego rozwoju aparatu ruchu u dzieci uznaje się badanie USG stawów biodrowych, mające charakter obowiązkowy.

image

Badanie USG bioderek a dysplazja stawów biodrowych

Najważniejszym badaniem przeprowadzanym w pierwszych tygodniach życia dziecka jest badanie USG bioderek, czyli preluksacja. Pozwala ono na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju lub wad wrodzonych narządu ruchu takich jak chociażby dysplazja stawów biodrowych. Jest to deformacja stawów biodrowych u dziecka pojawiająca się w trakcie trwania ciąży, podczas porodu lub do kilku miesięcy po narodzinach. Polega na nieprawidłowym ułożeniu głowy kości udowej w panewce, czyli wgłębieniu w miednicy.

Schorzenie niepoddane leczeniu może powodować ograniczenie zakresu ruchu stawu oraz problemy z chodzeniem u dzieci co w konsekwencji może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych biodra i szybkiego zużycia stawu w późniejszym wieku. Za przyczynę tej deformacji uznaje się niewystarczającą ilość miejsca w macicy bądź niewłaściwe ułożenie płodu, zwane również położeniem miednicowym.
Badanie USG stawów biodrowych wykonywane jest kilkakrotnie- zaraz po porodzie, między 6 a 12 tygodniem rokiem życia, w 3 i 6 miesiącu,a także w momencie, kiedy dziecko opanuje samodzielne poruszanie się. Wysoka częstotliwość badań jest spowodowana dużą plastycznością bioder dziecka oraz dynamicznymi zmianami w ich budowie podczas intensywnego wzrostu ciała.

Przygotowania i przebieg badania USG

Wszelkie badania ultrasonograficzne narządu ruchu u dzieci nie wymagają większych przygotowań. Jedynym zaleceniem jest uprzednie nakarmienie dziecka, tak aby całość procesu diagnostycznego przebiegała w spokojnej atmosferze. Należy się również upewnić czy dziecko ma na sobie czystą pieluszkę, gdyż w przypadku niektórych badań takich jak chociażby USG bioder będzie ona musiała zostać zdjęta. USG ortopedyczne dzieci wykonywane jest bez skierowania lekarskiego, po uprzednim kontakcie telefonicznym.

W naszej placówce zlokalizowanej przy ul. Rydygiera 19 badanie przeprowadzane zostaje przez doświadczonych specjalistów z zakresu ortopedii dziecięcej, wykorzystujących wyłącznie nowoczesną aparaturę medyczną najwyższej jakości. Przebieg całego procesu diagnostycznego jest bardzo prosty. Rozpoczynamy je od odsłonięcia danego fragmentu ciała dziecka, do którego następnie zostanie przyłożona pokryta żelem sonda. Lekarz prowadzący przesuwa głowicą sondy, która wytwarzając fale dźwiękowe, ukazuje na monitorze obraz badanych narządów. Całe badanie trwa od kilku do kilkunastu minut, jest bezbolesne i bezinwazyjne.

Nasi specjaliści czekają na Ciebie - skontaktuj się już teraz!
image
image

Kiedy należy wykonać USG?

USG jest badaniem uzupełniającym do badań rentgenowskich (RTG) oraz tomografii komputerowej (TK) i pozwala na postawienie przez lekarza bardziej precyzyjnej diagnozy. Pozwala wykluczyć niepokojące zmiany oraz nakierunkować na dalsze leczenie, a z racji swojej niskiej ceny oraz gwarancji bezpieczeństwa, może być w skuteczny sposób przeprowadzane wielokrotnie. USG wykonuje się w momencie wystąpienia niepokojących objawów takich jak ból, obrzęk, stany zapalne, zmiany patologiczne, a także w celach profilaktycznych.

Jedynymi przeciwwskazaniami, które wykluczają możliwość przeprowadzenia badania przy użyciu ultrasonografu, są rany otwarte, uszkodzenia kości, oparzenia w miejscu badania, a także infekcje oraz stany zapalne skóry w obszarze, w którym ma zostać przeprowadzone USG.

Zachęcamy do odwiedzenia naszej kliniki, gdzie pod okiem doświadczonego personelu medycznego, przeprowadzone zostaną wszelkie badania ortopedyczne Państwa dzieci. Wizyta nie wymaga skierowania, wystarczy jedynie zadzwonić i umówić się w dogodnym dla Państwa terminie.

Ikona telefonu Zadzwoń Ikona Zapisz się online
USG Warszawa logotyp

Wszelkie prawa zastrzeżone - Gabinet Usg prywatnie