Usg doppler Warszawa

Usg doppler Warszawa ulica Rydygiera 19 lok. U 17. Masz sine, opuchnięte nogi? Odczuwasz swędzenie, mrowienie, kłucie lub tępy ból ? Dokuczają Ci żylaki. Czy wiesz, że może to być znak, że krążenie krwi w kończynach nie przebiega prawidłowo? To poważny problem, który nie leczony może mieć poważne skutki dla zdrowia, a nawet życia. Koniecznie umów się na badanie USG doppler żył i tętnic. Chirurg naczyniowy dokładnie sprawdzi układ naczyniowy pod kątem przepływu krwi, szerokości ścian żył i tętnic, czy też pracy zastawek żylnych. USG żył i tętnic jest zasadniczym badaniem w przypadku problemów naczyniowych, ponieważ daje możliwość zdiagnozowania poważnych schorzeń jak zakrzepica żylna, zakrzepica tętnicza, czy też przewlekła niewydolność żylna. Nie obawiaj się samego badania. USG Doppler żył i tętnic jest bezbolesną i nieinwazyjną metodą diagnostyczną, którą można powtarzać wielokrotnie, gdy istnieje taka konieczność, a co więcej nie trzeba się do tego badania specjalnie przygotowywać.

USG Doppler żył i tętnic – na czym polega?

Diagnozowanie nieprawidłowości w pracy żył i tętnic badaniem USG Doppler polega na sprawdzeniu ich w czasie rzeczywistym za pomocą ultrasonografu wysyłającego ultradźwięki, które przenikają przez tkanki – obraz badania widoczny jest na ekranie monitora. Najpierw chirurg naczyniowy nakłada cienką warstwę specjalnego żelu na kończynę, którą będzie badał. Następnie powoli przesuwając głowicę sprawdza centymetr po centymetrze żyły i tętnice. Podczas USG dopplerowskiego żył i tętnic da się stwierdzić, w którym odcinku naczynia „leży problem”. Nieprawidłowa praca zastawki żylnej, skrzep, refluks żylny – to wszystko będzie dobrze widoczne dla chirurga naczyniowego w trakcie badania. USG żył i tętnic pokaże czy przepływ krwi jest prawidłowy, będzie również widać szerokość ścian żylnych i tętniczych. Badanie absolutnie nie boli, trwa około pół godziny, a wszystko co musi robić pacjent to wykonywać polecenia lekarza, np. wstrzymać oddech lub oddychać głęboko.

Badanie USG doppler tętnic wskazania:

 • miażdżyca w obrębie kończyn
 • uraz tętnicy
 • dolegliwości bólowe kończyn
 • marznięcie kończyn
 • drętwienie kończyn
 • rany, które źle się goją
 • kontrola po rekonstrukcji naczyń lub wszczepieniu graftu

Badanie USG doppler żył wskazania:

 • bóle kończyn
 • obrzęk kończyn
 • drętwienie
 • zaburzenia czucia w kończynach
 • żylaki
 • podejrzenie zakrzepicy żylnej
usg doppler żył i tętnic

Główne choroby naczyniowe i ich diagnostyka

Choroby naczyniowe, a więc głównie problemy z żyłami i tętnicami to obszar, który podlega diagnozie i leczeniu chirurga naczyniowego. Jak już zostało wspomniane jednym z zasadniczych badań w diagnozowaniu chorób naczyniowych jest USG Doppler żył i tętnic. Dzięki temu badaniu można wykryć przewlekłą niewydolność żylną, która charakteryzuje się m.in. poszerzeniem naczyń żylnych oraz wzrostem ciśnienia żylnego. Objawami tej niebezpiecznej choroby są obrzęki wokół kostek, ból goleni, bolesne skurcze mięśni oraz żylaki. Ponadto, na twardniejącej skórze pojawiają się przebarwienia i stany zapalne. Przyczyną przewlekłej niewydolności żylnej jest refluks żylny, a więc sytuacja, w której krew w żyłach głębokich cofa się, zamiast płynąć w kierunku serca. Ma to związek często z niedrożnością żył, która może być wynikiem zakrzepicy żylnej, jak również nieprawidłową pracą zastawek żylnych. Badanie USG żył jest w tym wypadku nieodzowne, aby ocenić, na którym odcinku naczynia jest problem. Kolejnymi schorzeniami, które wykrywa USG Doppler żył i tętnic są zakrzepica żylna oraz zakrzepica tętnicza. Są to choroby, które mogą być fatalne w skutkach dla zdrowia i życia pacjenta.

Choroby wykrywane przez Usg doppler

Zakrzepica charakteryzuje się skrzepami, które robią się w żyłach lub tętnicach uniemożliwiając prawidłowy przepływ krwi. Często właśnie z tego powodu nogi są opuchnięte, zaczerwienione, czasem sine. Pojawia się ból, mrowienie i drętwienie. Niekiedy powstały skrzep, z czasem może sam się rozpuścić przy pomocy mechanizmów samoregulacyjnych organizmu, dzieje się to jednak rzadko, stąd konieczna interwencja chirurga naczyniowego, który najpierw wykona USG żyły lub tętnicy, a następnie zaleci odpowiednie leczenie. Powikłaniem skrzepu żylnego może być niedokrwienie kończyny i konieczność jej amputacji, z kolei skrzep tętniczy wiąże się z ryzykiem udaru niedokrwiennego, czy też ostrym zespołem wieńcowym. W przypadku zaobserwowania u siebie lub swoich bliskich wyżej wymienionych objawów należy jak najszybciej umówić się do chirurga naczyniowego, który wykona badanie USG dopplerowskie żył i tętnic. Jakie są przyczyny zakrzepicy? Przede wszystkim wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania wymienia się otyłość, brak ruchu, dłuższe unieruchomienie, np. noga w gipsie lub choroby obłożne. Na zakrzepicę częściej chorują kobiety, co ma związek choćby z przyjmowaniem leków antykoncepcyjnych lub ciążą. Dodatkowo czynnikiem zwiększającym szansę zachorowania jest palenie papierosów. Zapraszamy do naszego serwisu poświęconego chorobom układu naczyniowego gdzie chirurg naczyniowy przeprowadza szczegółowe badania oraz wykonuje konsultacje. więcej informacji  tutaj –>> https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/usg-doppler/

usg doppler warszawa

Warto też wiedzieć, że na zakrzepicę, czy też przewlekłą niewydolność żylną częściej chorują osoby starsze, bowiem ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem. Warto zapamiętać objawy, jakie towarzyszą zakrzepicy tętniczej. Są to przede wszystkim: ból i ucisk w klatce piersiowej, duszności, a także bóle w trakcie chodzenia, czasowe niedowłady, zawroty głowy, problemy z widzeniem, zaburzenia mówienia, a także zaburzenia świadomości. Z kolei objawami zakrzepicy żylnej są obrzęk i zaczerwienienie kończyny, wzrost ciepłoty kończyny, czasem pojawia się zsinienie.

Nasi specjaliści czekają na Ciebie  - skontaktuj się już teraz!