USG piersi – co trzeba o nim wiedzieć?

USG piersi to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych, na które systematycznie powinna zgłaszać się każda dorosła kobieta. Jest ono zupełnie bezpieczne, bezbolesne i całkowicie nieinwazyjne, a pozwala wykrywać w piersiach różnego rodzaju zmiany – włókniaki, tłuszczaki czy guzy, również nowotworowe. Zapraszamy na USG piersi, wykonywane przez doświadczoną specjalistkę Panią Dr Joanne Ludwikowską.Pani doktor wykonuje w naszej placówce tylko badania Usg piersi i jest w tej dziedzinie specjalistką.

usg jamy brzusznej warszawa

USG piersi to badanie, podczas którego wykorzystywane są fale ultradźwiękowe o konkretnej częstotliwości. Emituje je specjalna głowica przykładana do skóry – fale wnikają w głąb organizmu i odbijają się od napotkanych tam tkanek. Echo tego odbicia wraca do aparatu i jest przekształcane na widoczne na monitorze obrazy. Dzięki temu lekarz może dokładnie ocenić budowę piersi i wykryć ewentualne nieprawidłowości czy zmiany. W naszej klinice dysponujemy super nowoczesnym aparatem USG, który pozwala obrazować guzy już o średnicy nawet 5 mm.

Nasi specjaliści czekają na Ciebie  - skontaktuj się już teraz!

usg jamy brzusznej wskazania

USG piersi – wskazania

Do naszej placówki zapraszamy panie, które chcą wykonać USG piersi w celach profilaktycznych – każda dorosła kobieta powinna zgłaszać się na to badanie mniej więcej raz do roku (nie rzadziej niż co 18-24 miesiące), a w przypadku kobiet obarczonych ryzykiem raka piersi rodzinnie – nawet dwa razy do roku.

Oprócz tego, USG piersi wykonuje się u pań z niepokojącymi objawami, takimi jak:

  • ból piersi,
  • zmiana kształtu piersi,
  • nagła asymetria piersi,
  • wciągnięcie brodawki sutkowej do środka,
  • wyciek z brodawki sutkowej,
  • zmiany wykryte podczas samobadania piersi.

O regularnym USG piersi muszą pamiętać również kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną oraz po przebytych nowotworach piersi.

USG piersi – przeciwwskazania

Jak już wspomniano, USG piersi jest badaniem w pełni bezpiecznym, zupełnie bezbolesnym, całkowicie nieinwazyjnym – można je wykonywać u kobiet w każdym wieku, w ciąży, z różnego rodzaju chorobami przewlekłymi. Jedynym przeciwwskazaniem są tak naprawdę rozległe rany w obrębie piersi – wówczas badanie wykonuje się po ich zagojeniu.

Zapraszamy do przeczytania opinii na temat naszych specjalistów

usg jamy brzusznej

USG piersi – jak się przygotować?

USG piersi nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań – przed badaniem można normalnie jeść i pić, przyjmować leki itp. Najlepiej jeśli wykonywane jest między 5. a 10. dniem cyklu miesiączkowego. Wszystkie pacjentki, które rejestrują się na USG piersi w naszej klinice są informowane o tym, by wziąć ze sobą wcześniejszą dokumentację medyczną oraz wygodnie się ubrać. Dzięki temu całe badanie przebiega sprawnie, a pacjentki czują się komfortowo!

Jak przebiega USG piersi?

W naszej klinice badanie USG piersi wykonuje doświadczona Pani Radiolog , wysoko specjalizowana w badaniu usg piersi ,która cechuje się również wyjątkową empatią i indywidualnym podejściem do każdej kobiety. Dba o ich intymność, przeprowadzając całą procedurę w pełnej dyskrecji i z poszanowaniem ich godności. Po wejściu do gabinetu pacjentka proszona jest o zdjęcie górnych partii odzieży oraz biustonosza. Następnie kładzie się na łóżku, a lekarz nakłada na piersi specjalny żel – ułatwia on wnikanie fal ultradźwiękowych w głąb organizmu, a także usprawnia przesuwanie głowicy po skórze. Od razu po przyłożeniu głowicy do ciała, na monitorze widoczne są obrazy tkanek – lekarz może ocenić budowę piersi oraz wykryć ewentualne zmiany. Warto pamiętać, że nie każda zmiana wykryta w piersi od razu musi być nowotworem, ale pewność dają w tej kwestii dopiero badania histopatologiczne wykonane po uprzednim pobraniu wycinka zmiany


Wszystkie panie chcące wykonać USG piersi, zapraszamy do naszej kliniki! Zapewniamy krótkie terminy oczekiwania na wizytę i miłą, serdeczną atmosferę! Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie .