USG PIERSI

Odczuwasz ból w piersi? Podczas samobadania wyczułaś guzek w obrębie piersi? Twoja mama lub babcia chorowały na raka piersi?

Koniecznie umów się na USG piersi. Jest to badanie, które powinno być wykonywane regularnie u kobiet po 25 roku życia. Jest to najlepsza profilaktyka w walce z rakiem piersi na całym świecie. Pozwala wykryć guzki już we wczesnym stadium rozwoju, dzięki czemu można szybko podjąć leczenie. USG piersi obok mammografii i badania rezonansem magnetycznym jest kluczowym badaniem diagnostycznym wszelkich zmian nowotworowych w obrębie piersi.

Rak piersi objawy i diagnozowanie

Jeżeli podczas samobadania wyczujesz w piersiach guzki lub jakieś zgrubienia nie wpadaj od razu w panikę. Łagodne zmiany nie oznaczają jeszcze raka piersi, jednak wymagają diagnostyki i konsultacji z lekarzem-specjalistą. Wykrycie zmian łagodnych nie zwalnia pacjentki z czujności i systematycznego monitorowania swojego stanu zdrowia, ponieważ z czasem mogą się one przekształcić w zmiany złośliwe. Rak piersi podobnie jak nowotwór sutka niestety w początkowym stadium przebiega bezobjawowo. Zmiany nowotworowe wykrywa się zazwyczaj podczas mammografii lub profilaktycznego badania USG piersi. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że definitywne rozpoznanie raka piersi następuje na podstawie badania patomorfologicznego. Pierwszym krokiem jednak w diagnozowaniu raka piersi i nowotworu sutka jest mammografia i USG piersi – są to badania piersi wzajemnie się uzupełniające.

rak piersi

Gdy choroba nowotworowa postępuje chora może zaobserwować u siebie asymetrię piersi, wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej, zaczerwienienie skóry, czy też jednostronny wyciek z brodawki. Poza tym guz jest już na tyle duży, że pacjentka sama może go wyczuć podczas samobadania. Guz jest przeważnie twardy, może mieć nierówną powierzchnię, ale przeważnie dobrze wyczuwalne brzegi. Innymi objawami, które mogą wskazywać na raka piersi są zmiany w obrębie skóry i brodawki, ból oraz powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi jest kluczowe w profilaktyce walki z rakiem piersi. Najlepiej przeprowadzać jest raz na miesiąc, zawsze tego samego dnia kalendarzowego. Istnieją trzy sprawdzone sposoby diagnozowania samemu zmian w obrębie piersi i sutków:

  1. Samobadanie piersi sposób pierwszy – stań przed lustrem, unieś obie ręce w górę i przypatrz się, czy nie ma zmian w kształcie piersi oraz kolorze skóry. Zwróć uwagę, czy skóra się nie marszczy, a brodawki nie są wciągnięte. Następnie opuść ręce i podeprzyj je na biodrach – wykonaj taką samą obserwację jak wcześniej. Następnie ściśnij brodawki sutkowe i sprawdź, czy nie sączy się z nich płyn.
  2. Samobadanie piersi sposób drugi – pod prysznicem, gdy skóra jest namydlona połóż lewą rękę z tyłu głowy, a prawą na lewą pierś. Naciskaj lekko pierś trzema środkowymi palcami zataczając niewielkie okręgi wokół piersi – z góry na dół i z dołu do góry. Drugą pierś skontroluj w analogiczny sposób sprawdzając uważnie, czy nie wyczujesz zgrubień lub guzków.
  3. Samobadanie piersi sposób trzeci – po kąpieli, gdy ciało jest zrelaksowane i rozluźnione połóż się na łóżku, na wznak, bez poduszki. Zwinięty w rulon ręcznik umieść pod lewym barkiem, a pod głowę podłuż lewą rękę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki sprawdź lewą pierś, od góry do dołu i odwrotnie zataczając niewielkie okręgi, tak jak robiłaś to pod prysznicem. Następnie zbadaj prawą pierś w taki sam sposób. Ostatnim punktem tego samobadania piersi jest sprawdzenie węzłów chłonnych – wciąż leżąc na plecach prawą ręką zbadaj lewą pachę, a potem prawą pachę sprawdź lewą ręką – zwróć uwagę, czy nie wyczuwasz zgrubień i czy węzły chłonne nie są powiększone.
samobadanie piersi wstążka

Jeżeli podczas samobadania wyczułaś niepokojące zmiany w obrębie piersi lub sutków koniecznie zgłoś się do lekarza celem wykonania badań diagnostycznych – USG piersi i mammografii. Te badania to podstawa w diagnozowaniu raka piersi i nowotworów sutka. Nie zwlekaj z ich przeprowadzeniem, bo w przypadku gdy zmiany okażą się złośliwymi, czas będzie mieć kluczowe znaczenie dla Twojego zdrowia i życia.

Nasi specjaliści czekają na Ciebie  - skontaktuj się już teraz!

Jak przebiega USG piersi?

Badanie USG piersi jest nieinwazyjne, bezbolesne, a część pacjentek uważa je nawet za przyjemne. Nie trzeba się do niego również przygotowywać. Badanie odbywa się w pozycji leżącej na plecach, lekarz nakłada na piersi specjalny żel po czym przesuwa po nich głowicą aparatu, we wszystkie strony, aby nie przeoczyć żadnego fragmentu piersi, w których mogą kryć się zmiany. Badanie USG piersi to także sprawdzenie dołów pachowych – określenie czy znajdujące się tam węzły chłonne nie są powiększone

usg piersi grafika

Wskazaniami do przeprowadzenia USG piersi są:

  • wszelkie zmiany w obrębie piersi wyczuwalne przez dotyk
  • ból piersi
  • wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej
  • występowanie raka piersi w rodzinie
  • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej

USG piersi powinno się również przeprowadzać w miarę systematycznie po ukończeniu 25 roku życia. Warto jednak zaznaczyć, że wykonywanie USG piersi nie wyklucza potrzeby wykonywania mammografii – jak już zostało wspomniane są to badania, które się uzupełniają. Bądź świadomą kobietą, która dba o swoje zdrowie.

USG Warszawa

ul. Twardowska 3 01-810 Warszawa (Bielany) Telefon: (22) 300 1500 E-mail: adres@email.com