USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej to nieinwazyjne, bezbolesne badanie, które pozwala na ocenę takich narządów jak: wątroba, trzustka, śledziona, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, a także jelita. Ponadto, podczas badania ultrasonograficznego dobrze widoczne są nerki, aorty oraz duże naczynia krwionośne i pęcherz moczowy. U mężczyzn można ocenić też wielkość gruczołu krokowego, natomiast u kobiet narządów rodnych.

Podczas badania USG jamy brzusznej można wykryć nieprawidłowości w strukturze i wielkości organów. To również jeden z lepszych sposobów monitorowania nowotworów w trakcie ich leczenia i wykrywania ewentualnych przerzutów. Badanie USG jamy można wykonywać wielokrotnie. Jest relatywnie tanie i ogólnodostępne. Nie potrzeba na nie skierowania, można je więc wykonać prywatnie. Profilaktycznie badanie USG jamy brzusznej powinno się wykonywać przynajmniej raz na dwa lata, zwłaszcza u osób po 40 roku życia.

usg jamy brzusznej

Co wykrywa USG jamy brzusznej?

W trakcie badanie USG jamy brzusznej można ocenić nie tylko wielkość narządów i ocenić nieprawidłowości w ich strukturze. Badanie USG jamy brzusznej pozwoli również wykryć guzy, torbiele, jak i takie choroby jak kamica nerek, czy kamica pęcherzyka żółciowego. USG brzucha jest często pierwszym badaniem, w trakcie którego można wykryć tętniaka aorty brzusznej, zapalenie trzustki, raka nerki, raka wątroby, zapalenie wyrostka robaczkowego, zakrzepicę żył.

W razie wątpliwości co do wyniku badania USG, zleca się inne testy, np. markery nowotworowe, wykonuje się biopsje itd. Poza tym USG brzucha pozwala na stwierdzenie, czy w jamie brzusznej znajduję się płyn.

 

Przebieg badania USG jamy brzusznej

W przypadku badania USG nie ma sensu się absolutnie stresować. Po wejściu do gabinetu lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad lekarski, zapyta o to, co Ci dolega, jeżeli masz ze sobą inne badania poprosi o ich pokazanie. Następnie poprosi Cię o położenie się i odkrycie brzucha – to wszystko. Podczas badania leż spokojnie i oddychaj, nabierając więcej powietrza wtedy, gdy lekarz Cię o to poprosi.

USG jamy brzusznej wykonuje się w pozycji leżącej na plecach. Na skórę nakłada się specjalny żel, który umożliwia płynne przesuwanie głowicy aparatu po skórze na brzuchu, jak również zapobiega odbijaniu fal akustycznych. Obraz badania danego narządu ukazuje się na monitorze. Lekarz przeprowadzający USG brzucha może dowolnie powiększać obraz w celu lepszej diagnostyki.

Przebieg badania USG jest zapisywany w pamięci komputera (lub na płycie CD), a pacjent otrzymuje jego wersję drukowaną – wynik badania wraz z opisem. Przeważnie badanie nie trwa dłużej niż kwadrans.

 

Nasi specjaliści czekają na Ciebie - skontaktuj się już teraz!
image
image

Przygotowanie do USG brzucha

By USG brzucha dało możliwie najbardziej wyraźny wynik diagnostyczny warto zastosować się do kilku wskazań. Po pierwsze dzień przed badaniem powinno się zastosować dietę lekkostrawną, bez surowych warzyw, owoców, ciemnego pieczywa, czy smażonych potraw. Z kolei w dniu badania najlepiej nic nie jeść, chyba że badanie jest późnym popołudniem lub wieczorem, wówczas można zjeść lekkie śniadanie, ważne jest by przerwa pomiędzy posiłkiem, a badaniem wynosiła około 6 godzin.

W dniu badania należy pić tylko wodę niegazowaną, a unikać kawy i herbaty. Palacze powinni wstrzymać się od palenia tytoniu, ponieważ zwiększa to objętość powietrza w przewodzie pokarmowym. 1-2 godziny przed badaniem należy wypić pół litra wody i powstrzymać się od oddawania moczu. Pełny pęcherz potrzebny jest do uwypuklenia powłok brzusznych, dzięki czemu narządy będą lepiej widoczne na ekranie ultrasonografu.

image

Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej:

 • utrzymujące się powiększenie obwodu brzucha
 • podejrzenie kamicy żółciowej lub nerkowej
 • bóle brzucha – ostre lub przewlekłe
 • żółtaczka
 • wymioty
badanie usg brzucha
 • wyczuwalne palpacyjnie guzy w jamie brzusznej
 • krwawienie z układu moczowego lub dróg rodnych
 • krwawienie z przewodu pokarmowego
 • biegunka
 • problemy z oddawaniem moczu lub stolca
 • podejrzenie choroby nowotworowej
 • utrata masy ciała
 • urazy brzucha

USG Warszawa - zaufaj specjalistom!

Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy!
image

Jesteś zainteresowany badaniem USG? Zostaw numer telefonu do siebie, a oddzwonimy i mówimy się w dogodnym dla Ciebie terminie. Zaufaj najlepszym specjalistom, pracującym na nowoczesnym sprzęcie klasy PREMIUM. Przychodząc do nas na badanie masz pewność precyzyjnej diagnozy.


  image

  Jeżeli zaobserwowałeś u siebie któreś z wyżej wymienionych, niepokojących objawów, to nie ma nad czym się zastanawiać. Koniecznie umów się jak najszybciej na USG jamy brzusznej. Stawką jest Twoje zdrowie, a kto wie… może nawet życie. Wstydzisz się lub boisz badania? A czy na plaży odczuwasz wstyd przed pokazaniem innym plażowiczom swojego brzucha? W przypadku badania USG zobaczy go tylko jedna osoba – lekarz.

  Strach przed samym badaniem jest czymś zupełnie nieuzasadnionym. Możesz oczywiście obawiać się wyniku badania, ale jeżeli nie stawisz temu czoła możesz doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji, a więc rozwoju choroby. Zawsze szybko podjęte leczenie daje lepsze rokowania niż podjęcie leczenia, gdy choroba jest już w stadium zaawansowanym. Pamiętaj o tym.

  Opinie naszych pacjentów

  Każda opinia jest dla nas niezwykle ważna. Z uwagą czytamy komentarze naszych pacjentów, by świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Opinie zadowolonych klientów dają nam ogromną satysfakcję i jeszcze bardziej nakręcają do pracy.

  Ikona cytatu

  Super firma, ostatnio z racji zamknięcia dostępu do lekarzy na NFZ , chodzę po lekarzach prywatnie. Robiłam tu usg doppler z wizytą u chirurga naczyniowego Dr Alicji Siwko. Super cena jak za konsultację razem z usg na jednej wizycie i to zrobione przez specjalistę. Mamę swoja zapisałam na usg piersi i też mówiła ,że super Pani doktor. Polecam

  Gabryśka

  Ikona cytatu

  Bardzo fachowy i pomocny personel. Opis szczegółowy , cena adekwatna do jakości usługi. Bez kolejek, bez czekania. Robiłam usg brzucha i byłam bardzo zadowolona.

  Eliza

  Ikona cytatu

  Super szczegółowy opis badania. Wykonywałem usg łokcia u Dr Meszaros , bardzo dobra Pani Radiolog.

  Wiktor

  Ikona cytatu

  Super profesjonaliści, nie wiem jak to możliwe ale 300m dalej konsultacja ortopedyczna 250zł plus Usg 250zł razem 500zł. A tutaj jeśli się robi wszystko na jednej wizycie 330zł. I to jest według mnie najlepsza cena w stosunku do jakości w Warszawie. Jestem trenerem personalnym widuje opisy usg ortopedycznego swoich pacjentów i widać gołym okiem ,że tu badanie wykonuje ortopeda który ma pojęcie, opis szczegółowy cała kartka a4. Polecam Doktora Branczewskiego super fachowiec.

  Jarek trener

  Ikona cytatu

  Super specjaliści. Po raz pierwszy odwiedziłem ich 3 lata temu na Twardowskiej na usg kolana, byłem zachwycony podejściem do klienta i jakością badania. Natomiast lokal pozostawiał wiele do życzenia, teraz moje dziecko potrzebowało usg stawu skokowego zadzwoniłem a tu nowa siedziba na Zoliborzu, pojechalismy, ta sama cena, ta sama jakość a klinika poprostu super, lokalizacja bomba , widac ,że prowadzi to wszystko ktoś z pasją i gdyby robili słabe badania to nie rozwineliby się tak . Polecam każdemu Wojtek Parzyk

  Wojtek

  Ikona cytatu

  Jedno z nielicznych miejsc w którym można umówić się na badanie już tego samego dnia. Samo badanie usg dokładne, drobiazgowe kilka zdjęć plus szczegółowy opis oraz fachowe podejście dr Branczewskiego do pacjenta. Po samym badaniu dodatkowo krótka rozmowa na temat schorzenia i zalecenia. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona 🙂 polecam

  Ania

  Ikona cytatu

  Byłam u pani doktor Alicji Siwko tydzień temu i jestem zachwycona. Pięknie dziękuję za życzliwe podejście do pacjenta (mam 75 lat), za wytłumaczenie wszystkiego i cierpliwość. Polecam!

  Bogna

  Ikona telefonu Zadzwoń Ikona Zapisz się online
  USG Warszawa logotyp

  Wszelkie prawa zastrzeżone - Gabinet Usg prywatnie