USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej, inaczej ultrasonografia jamy brzusznej, to nieinwazyjne, bezbolesne badanie obrazowe, które wykonuje się za pomocą urządzenia wykorzystującego fale akustyczne wysokiej częstotliwości. Nie ma tu żadnego promieniowania, więc jest to też badanie bezpieczne i można je wykonywać tak często, jak jest to konieczne. USG jamy brzusznej daje możliwość obejrzenia narządów znajdujące się w jamie brzusznej. Zatem to badanie pozwala na ocenę takich narządów jak: wątroba, trzustka, śledziona, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, a także jelita. Ponadto, podczas badania ultrasonograficznego dobrze widoczne są nerki, aorty oraz duże naczynia krwionośne i pęcherz moczowy. U mężczyzn można ocenić też wielkość gruczołu krokowego, natomiast u kobiet narządów rodnych.

Podczas badania USG jamy brzusznej można wykryć nieprawidłowości w strukturze i wielkości organów. To również jeden z lepszych sposobów monitorowania nowotworów w trakcie ich leczenia i wykrywania ewentualnych przerzutów. Badanie USG jamy można wykonywać wielokrotnie. Jest relatywnie tanie i ogólnodostępne. Nie potrzeba na nie skierowania, można je więc wykonać prywatnie. Profilaktycznie badanie USG jamy brzusznej powinno się wykonywać przynajmniej raz na dwa lata, zwłaszcza u osób po 40 roku życia.

usg jamy brzusznej

Co wykrywa USG jamy brzusznej?

W trakcie badanie USG jamy brzusznej można ocenić nie tylko wielkość narządów i ocenić nieprawidłowości w ich strukturze, czy budowie. Badanie USG jamy brzusznej pozwoli również ustalić, czy ich unaczynienie i położenie jest prawidłowe, a także wykryć guzy, torbiele, jak i takie choroby jak kamica nerek, czy kamica pęcherzyka żółciowego. USG brzucha jest często pierwszym badaniem, w trakcie którego można wykryć tętniaka aorty brzusznej, zapalenie trzustki, raka nerki, raka wątroby, zapalenie wyrostka robaczkowego, zakrzepicę żył. W razie wątpliwości co do wyniku badania USG, zleca się inne testy, np. markery nowotworowe, wykonuje się biopsje itd. Poza tym USG brzucha pozwala na stwierdzenie, czy w jamie brzusznej znajduję się płyn. Jest to często stosowane badanie po urazach i wypadkach, ponieważ w łatwy sposób pozwala ocenić stan narządów i wychwycić ich skutki. Nie sposób pominąć również zastosowania USG jamy brzusznej w przypadku podejrzenia ciąży. To badanie pozwala wykryć zaburzenia rozwojowe i wady w budowie płodu, a także rozpoznać ewentualne choroby genetyczne.

W razie wątpliwości co do wyniku badania USG, zleca się inne testy, np. markery nowotworowe, wykonuje się biopsje itd. Poza tym USG brzucha pozwala na stwierdzenie, czy w jamie brzusznej znajduję się płyn.

 

Przebieg badania USG jamy brzusznej

W przypadku badania USG nie ma sensu się absolutnie stresować. Po wejściu do gabinetu lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad lekarski, zapyta o to, co Ci dolega, jeżeli masz ze sobą inne badania poprosi o ich pokazanie. Następnie poprosi Cię o położenie się i odkrycie brzucha – to wszystko. Podczas badania leż spokojnie i oddychaj, nabierając więcej powietrza wtedy, gdy lekarz Cię o to poprosi.

USG jamy brzusznej wykonuje się w pozycji leżącej na plecach. Na skórę nakłada się specjalny żel, który umożliwia płynne przesuwanie głowicy aparatu po skórze na brzuchu, jak również zapobiega odbijaniu fal akustycznych. Obraz badania danego narządu ukazuje się na monitorze. Lekarz przeprowadzający USG brzucha może dowolnie powiększać obraz w celu lepszej diagnostyki.

Przebieg badania USG jest zapisywany w pamięci komputera (lub na płycie CD), a pacjent otrzymuje jego wersję drukowaną – wynik badania wraz z opisem. Przeważnie badanie nie trwa dłużej niż kwadrans.

 

Nasi specjaliści czekają na Ciebie - skontaktuj się już teraz!
image
image

Przygotowanie do badania USG brzucha jest kluczowe, aby uzyskać jak najbardziej dokładne i wyraźne wyniki diagnostyczne. Oto bardziej szczegółowe wskazówki, które pomogą w optymalnym przygotowaniu:

  1. Dietetyczne przygotowanie:
    • Dzień przed badaniem: Zaleca się stosowanie lekkostrawnej diety. Unikaj surowych warzyw i owoców, które mogą powodować wzdęcia. Niewskazane zatem jest jedzenie przede wszystkim warzyw kapustnych i roślin strączkowych, ale też cebuli, selera i kukurydzy. Z owoców najlepiej wystrzegać się jabłek, gruszek, śliwek, arbuza, melona i brzoskwiń. Zrezygnuj również z ciemnego pieczywa oraz tłustych i smażonych potraw, które mogą utrudniać ocenę narządów wewnętrznych.
    • Dzień badania: Jeżeli badanie przypada na rano, najlepiej pozostać na czczo. W przypadku popołudniowych lub wieczornych terminów, dopuszczalne jest spożycie lekkiego śniadania. Ważne jest, aby ostatni posiłek był spożyty na około 6 godzin przed badaniem, aby żołądek i jelita były jak najbardziej opróżnione.
  2. Napoje:
    • W dniu badania należy pić jedynie niegazowaną wodę. Unikaj napojów gazowanych, kawy i herbaty, które mogą zwiększać ilość gazów lub wpływać na aktywność przewodu pokarmowego.
  3. Palenie tytoniu:
    • Jeśli jesteś palaczem, staraj się nie palić przed badaniem. Palenie może zwiększać ilość powietrza w przewodzie pokarmowym, co utrudnia wykonanie precyzyjnego USG.
  4. Przygotowanie bezpośrednio przed badaniem:
    • Na 1-2 godziny przed planowanym badaniem wypij około pół litra wody i nie oddawaj moczu. Pełny pęcherz moczowy jest potrzebny do lepszego uwidocznienia powłok brzusznych i narządów znajdujących się w obrębie jamy brzusznej.

Warto też wspomnieć, że badanie wykonuje się na odsłoniętym brzuchu. Dlatego w dniu jego wykonania najlepiej postawić na luźniejsze ubranie, które nie przylega mocno do ciała i pozwoli sprawnie odsłonić badane miejsce. Osoby mające tendencję do zaparć i wzdęć brzucha mogą dodatkowo przyjmować lek, który ułatwia usuwanie powietrza z przewodu pokarmowego, a jest ono przeszkodą dla ultradźwięków. Dobrym wyborem będzie Espumisan, Esputicon lub podobne. Zalecane jest przyjmowanie środka 3 x dziennie 2 kapsułki i najlepiej to zrobić na 3 dni przed badaniem. Przestrzeganie powyższych wskazówek pomoże w uzyskaniu jak najbardziej precyzyjnych wyników badania ultrasonograficznego, co jest kluczowe dla właściwej diagnozy i planowania dalszego leczenia.

image

Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej:

  • utrzymujące się powiększenie obwodu brzucha
  • podejrzenie kamicy żółciowej lub nerkowej
  • bóle brzucha – ostre lub przewlekłe
  • żółtaczka
  • wymioty
badanie usg brzucha
  • wyczuwalne palpacyjnie guzy w jamie brzusznej
  • krwawienie z układu moczowego lub dróg rodnych
  • krwawienie z przewodu pokarmowego
  • biegunka
  • problemy z oddawaniem moczu lub stolca
  • podejrzenie choroby nowotworowej, monitorowanie leczenia i wyszukiwanie przerzutów
  • utrata masy ciała
  • gorączka o niejasnej przyczynie
  • urazy brzucha

USG Warszawa - zaufaj specjalistom!

Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy!
image

Jesteś zainteresowany badaniem USG? Zostaw numer telefonu do siebie, a oddzwonimy i mówimy się w dogodnym dla Ciebie terminie. Zaufaj najlepszym specjalistom, pracującym na nowoczesnym sprzęcie klasy PREMIUM. Przychodząc do nas na badanie masz pewność precyzyjnej diagnozy.


    image

    Jeżeli zaobserwowałeś u siebie któreś z wyżej wymienionych, niepokojących objawów, to nie ma nad czym się zastanawiać. Koniecznie umów się jak najszybciej na USG jamy brzusznej. Stawką jest Twoje zdrowie, a kto wie… może nawet życie. Wstydzisz się lub boisz badania? A czy na plaży odczuwasz wstyd przed pokazaniem innym plażowiczom swojego brzucha? W przypadku badania USG zobaczy go tylko jedna osoba – lekarz.

    Strach przed samym badaniem jest czymś zupełnie nieuzasadnionym. Możesz oczywiście obawiać się wyniku badania, ale jeżeli nie stawisz temu czoła możesz doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji, a więc rozwoju choroby. Zawsze szybko podjęte leczenie daje lepsze rokowania niż podjęcie leczenia, gdy choroba jest już w stadium zaawansowanym. Pamiętaj o tym i badaj się regularnie. W naszej klinice możesz wykonać USG jamy brzusznej w ekspresowym tempie i skonsultować jego wyniki ze specjalistą. Co ważne, wykonujemy je prywatnie, więc nie musisz mieć skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

    Czy są jakieś przeciwwskazania do USG jamy brzusznej?

    USG jamy brzusznej jest badaniem bezpiecznym i można je wykonać u każdego. Wiek i płeć nie ma żadnego znaczenia. To badanie dozwolone zarówno dla niemowląt, jak i osób starszych. Są jednak pewne przeciwwskazania, o których należy pamiętać. USG jamy brzusznej nie wykonuje się u osób mających otwarte rany, infekcje lub urazy kości w okolicach badanego miejsca. Przeciwwskazaniem do wykonania tego badania są też oparzenia skóry, ponieważ przesuwanie po nich głowicy ultrasonografu może powodować dyskomfort.

    Opinie naszych pacjentów

    Każda opinia jest dla nas niezwykle ważna. Z uwagą czytamy komentarze naszych pacjentów, by świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Opinie zadowolonych klientów dają nam ogromną satysfakcję i jeszcze bardziej nakręcają do pracy.

    Ikona cytatu

    Super firma, ostatnio z racji zamknięcia dostępu do lekarzy na NFZ , chodzę po lekarzach prywatnie. Robiłam tu usg doppler z wizytą u chirurga naczyniowego Dr Alicji Siwko. Super cena jak za konsultację razem z usg na jednej wizycie i to zrobione przez specjalistę. Mamę swoja zapisałam na usg piersi i też mówiła ,że super Pani doktor. Polecam

    Gabryśka

    Ikona cytatu

    Bardzo fachowy i pomocny personel. Opis szczegółowy , cena adekwatna do jakości usługi. Bez kolejek, bez czekania. Robiłam usg brzucha i byłam bardzo zadowolona.

    Eliza

    Ikona cytatu

    Super szczegółowy opis badania. Wykonywałem usg łokcia u Dr Meszaros , bardzo dobra Pani Radiolog.

    Wiktor

    Ikona cytatu

    Super profesjonaliści, nie wiem jak to możliwe ale 300m dalej konsultacja ortopedyczna 250zł plus Usg 250zł razem 500zł. A tutaj jeśli się robi wszystko na jednej wizycie 330zł. I to jest według mnie najlepsza cena w stosunku do jakości w Warszawie. Jestem trenerem personalnym widuje opisy usg ortopedycznego swoich pacjentów i widać gołym okiem ,że tu badanie wykonuje ortopeda który ma pojęcie, opis szczegółowy cała kartka a4. Polecam Doktora Branczewskiego super fachowiec.

    Jarek trener

    Ikona cytatu

    Super specjaliści. Po raz pierwszy odwiedziłem ich 3 lata temu na Twardowskiej na usg kolana, byłem zachwycony podejściem do klienta i jakością badania. Natomiast lokal pozostawiał wiele do życzenia, teraz moje dziecko potrzebowało usg stawu skokowego zadzwoniłem a tu nowa siedziba na Zoliborzu, pojechalismy, ta sama cena, ta sama jakość a klinika poprostu super, lokalizacja bomba , widac ,że prowadzi to wszystko ktoś z pasją i gdyby robili słabe badania to nie rozwineliby się tak . Polecam każdemu Wojtek Parzyk

    Wojtek

    Ikona cytatu

    Jedno z nielicznych miejsc w którym można umówić się na badanie już tego samego dnia. Samo badanie usg dokładne, drobiazgowe kilka zdjęć plus szczegółowy opis oraz fachowe podejście dr Branczewskiego do pacjenta. Po samym badaniu dodatkowo krótka rozmowa na temat schorzenia i zalecenia. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona 🙂 polecam

    Ania

    Ikona cytatu

    Byłam u pani doktor Alicji Siwko tydzień temu i jestem zachwycona. Pięknie dziękuję za życzliwe podejście do pacjenta (mam 75 lat), za wytłumaczenie wszystkiego i cierpliwość. Polecam!

    Bogna

    Ikona telefonu Zadzwoń Ikona Zapisz się online
    USG Warszawa logotyp

    Wszelkie prawa zastrzeżone - Gabinet Usg prywatnie