Usg jamy brzusznej

USG jamy brzusznej to nieinwazyjne, bezbolesne badanie, które pozwala na ocenę takich narządów jak: wątroba, trzustka, śledziona, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, a także jelita. Ponadto, podczas badania ultrasonograficznego dobrze widoczne są nerki, aorty oraz duże naczynia krwionośne i pęcherz moczowy. U mężczyzn można ocenić też wielkość gruczołu krokowego, natomiast u kobiet narządów rodnych. Podczas badania USG jamy brzusznej można wykryć nieprawidłowości w strukturze i wielkości organów. To również jeden z lepszych sposobów monitorowania nowotworów w trakcie ich leczenia i wykrywania ewentualnych przerzutów. Badanie USG jamy można wykonywać wielokrotnie. Jest relatywnie tanie i ogólnodostępne. Nie potrzeba na nie skierowania, można je więc wykonać prywatnie. Profilaktycznie badanie USG jamy brzusznej powinno się wykonywać przynajmniej raz na dwa lata, zwłaszcza u osób po 40 roku życia.

usg jamy brzusznej warszawa

Nasi specjaliści czekają na Ciebie  - skontaktuj się już teraz!

usg jamy brzusznej wskazania

Co wykrywa USG jamy brzusznej?

W trakcie badanie USG jamy brzusznej można ocenić nie tylko wielkość narządów i ocenić nieprawidłowości w ich strukturze. Badanie USG jamy brzusznej pozwoli również wykryć guzy, torbiele, jak i takie choroby jak kamica nerek, czy kamica pęcherzyka żółciowego. USG brzucha jest często pierwszym badaniem, w trakcie którego można wykryć tętniaka aorty brzusznej, zapalenie trzustki, raka nerki, raka wątroby, zapalenie wyrostka robaczkowego, zakrzepicę żył. W razie wątpliwości co do wyniku badania USG, zleca się inne testy, np. markery nowotworowe, wykonuje się biopsje itd. Poza tym USG brzucha pozwala na stwierdzenie, czy w jamie brzusznej znajduję się płyn.

Przebieg badania USG jamy brzusznej

W przypadku badania USG nie ma sensu się absolutnie stresować. Po wejściu do gabinetu lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad lekarski, zapyta o to, co Ci dolega, jeżeli masz ze sobą inne badania poprosi o ich pokazanie. Następnie poprosi Cię o położenie się i odkrycie brzucha – to wszystko. Podczas badania leż spokojnie i oddychaj, nabierając więcej powietrza wtedy, gdy lekarz Cię o to poprosi. USG jamy brzusznej wykonuje się w pozycji leżącej na plecach. Na skórę nakłada się specjalny żel, który umożliwia płynne przesuwanie głowicy aparatu po skórze na brzuchu, jak również zapobiega odbijaniu fal akustycznych. Obraz badania danego narządu ukazuje się na monitorze. Lekarz przeprowadzający USG brzucha może dowolnie powiększać obraz w celu lepszej diagnostyki. Przebieg badania USG jest zapisywany w pamięci komputera (lub na płycie CD), a pacjent otrzymuje jego wersję drukowaną – wynik badania wraz z opisem. Przeważnie badanie nie trwa dłużej niż kwadrans.

badanie usg jamy brzusznej Warszawa

Przygotowanie do USG brzucha

By USG brzucha dało możliwie najbardziej wyraźny wynik diagnostyczny warto zastosować się do kilku wskazań. Po pierwsze dzień przed badaniem powinno się zastosować dietę lekkostrawną, bez surowych warzyw, owoców, ciemnego pieczywa, czy smażonych potraw. Z kolei w dniu badania najlepiej nic nie jeść, chyba że badanie jest późnym popołudniem lub wieczorem, wówczas można zjeść lekkie śniadanie, ważne jest by przerwa pomiędzy posiłkiem, a badaniem wynosiła około 6 godzin. W dniu badania należy pić tylko wodę niegazowaną, a unikać kawy i herbaty. Palacze powinni wstrzymać się od palenia tytoniu, ponieważ zwiększa to objętość powietrza w przewodzie pokarmowym. 1-2 godziny przed badaniem należy wypić pół litra wody i powstrzymać się od oddawania moczu. Pełny pęcherz potrzebny jest do uwypuklenia powłok brzusznych, dzięki czemu narządy będą lepiej widoczne na ekranie ultrasonografu.

Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej:

 • utrzymujące się powiększenie obwodu brzucha
 • podejrzenie kamicy żółciowej lub nerkowej
 • bóle brzucha – ostre lub przewlekłe
 • żółtaczka
 • wymioty
 • wyczuwalne palpacyjnie guzy w jamie brzusznej
 • krwawienie z układu moczowego lub dróg rodnych
 • krwawienie z przewodu pokarmowego
 • biegunka
 • problemy z oddawaniem moczu lub stolca
 • podejrzenie choroby nowotworowej
 • utrata masy ciała
 • urazy brzucha
usg jamy brzusznej

Jeżeli zaobserwowałeś u siebie któreś z wyżej wymienionych, niepokojących objawów, to nie ma nad czym się zastanawiać. Koniecznie umów się jak najszybciej na USG jamy brzusznej. Stawką jest Twoje zdrowie, a kto wie… może nawet życie. Wstydzisz się lub boisz badania? A czy na plaży odczuwasz wstyd przed pokazaniem innym plażowiczom swojego brzucha? W przypadku badania USG zobaczy go tylko jedna osoba – lekarz. Strach przed samym badaniem jest czymś zupełnie nieuzasadnionym. Możesz oczywiście obawiać się wyniku badania, ale jeżeli nie stawisz temu czoła możesz doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji, a więc rozwoju choroby. Zawsze szybko podjęte leczenie daje lepsze rokowania niż podjęcie leczenia, gdy choroba jest już w stadium zaawansowanym. Pamiętaj o tym.