USG nadgarstka Warszawa

Ból nadgarstka może pojawić się nagle lub mieć charakter przewlekły. Często powodowany jest nagłym urazem, w wyniku którego dochodzi do skręcenia lub złamania kości nadgarstka. Może być też wynikiem długotrwałego przeciążenia, zespołu cieśni nadgarstka lub zapalenia stawów. By dokładnie określić przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie, konieczne jest przeprowadzenie nie tylko badania fizykalnego, ale również wykonanie badań obrazowych. Jednym z najbezpieczniejszych badań, a jednocześnie dostarczającym dokładnych informacji jest USG nadgarstka.

USG Łokcia Warszawa

Na czym polega USG nadgarstka?

Nadgarstek to jeden z najbardziej narażonych na obciążenia i uszkodzenia stawów kończyny górnej. W wyniku jego intensywnej pracy często dochodzi do różnego rodzaju zwyrodnień i stanów zapalnych, nie tylko u sportowców, ale również u osób korzystających intensywnie z komputera. Badanie USG nadgarstka, dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych i specjalnej aparaturze, pozwala nie tylko dokonać oceny struktur kostnych, ale również więzadeł, ścięgien a nawet nerwów.

To właśnie ucisk tych ostatnich często powoduje ból w obrębie nadgarstka. USG nadgarstka można wykonać zarówno w pozycji statycznej jak i dynamicznej, dzięki czemu pozwala ono również na dokonanie oceny prawidłowej pracy więzadeł i innych elementów tego stawu w trakcie ruchu. Warto zaznaczyć, że USG nadgarstka to badanie nieinwazyjne i bezpieczne dla pacjenta, które bez ryzyka może być powtarzane wielokrotnie nawet w krótkim odstępie czasu.

USG nadgarstka – wskazania do wykonania

Wskazań do wykonania USG nadgarstka jest wiele, jednak wśród najważniejszych wymienia się:

 • Urazy takie jak złamanie lub skręcenie,
 • Zaburzenia czucia i mrowienie w obrębie nadgarstka,
 • Bóle o różnym charakterze,
 • Obrzęki i stany zapalne, które utrudniają wykonywanie codziennych czynności,
 • Zmiany zwyrodnieniowe,
 • Podejrzenie zespołu uciskowego nerwów, czyli zespołu cieśni nadgarstka,
 • Guzy i gangliony,
 • Niestabilność stawu,
 • Kontrola pozabiegowa.

Jak się przygotować do USG nadgarstka?

Badanie USG nadgarstka nie wymaga specjalnego przygotowania. Jest badaniem nieinwazyjnym, a jedynym ograniczeniem do jego wykonania jest gips lub inny opatrunek, który należy zdjąć przed badaniem. Przed badaniem należy również zdjąć ewentualne ozdoby i biżuterię, np. zegarek czy bransoletkę. Będą one bowiem zaburzać przepływ fal ultradźwiękowych i uniemożliwią uzyskanie obrazu. Na badanie należy również w miarę możliwości zabrać posiadaną dokumentację medyczną, poprzednie badania USG (o ile były wykonywane) lub wyniki innych badań obrazowych, np. zdjęcie RTG.

Przebieg USG nadgarstka

Przed przystąpieniem do badania przeprowadzany jest z pacjentem krótki wywiad lekarski. Zwykle USG nadgarstka wykonywane jest w pozycji siedzącej. Lekarz nakłada na nadgarstek specjalny żel, który umożliwia prawidłowe przewodzenie fal ultradźwiękowych, a następnie przykłada do niego specjalną głowicę, podłączoną do aparatu USG. Na monitorze komputera pojawia się obraz i lekarz rozpoczyna badanie.
Jakie struktury podlegają ocenie w trakcie USG nadgarstka? To przede wszystkim:

 • Powierzchnie kości, nie tylko nadgarstka ale również śródręcza oraz paliczków,
 • Aparat więzadłowy,
 • Staw promieniowo-nadgarstkowy, nadgarstkowo-śródręczny, śródnadgarstkowy oraz międzypaliczkowe,
 • Ścięgna mięśni wraz z ich pochewkami,
 • Nerwy: promieniowy oraz łokciowy,
 • Błona maziowa stawu, wraz z jej unaczynieniem, jeżeli wykonywane jest również USG Doppler.

W trakcie badania lekarz może poprosić o poruszenie ręką, dzięki czemu ma możliwość oceny pracy stawu. Czas trwania USG nadgarstka to zwykle około 15 minut. Po jego zakończeniu pacjent otrzymuje szczegółowy opis, wraz z wydrukowanymi zdjęciami, na podstawie których można postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Wskazaniem do wykonania USG łokcia Warszawa jest najczęściej ból z boku łokcia, po stronie zewnętrznej, występujący przy ruchach nadgarstków. Najnowsze badania sugerują, że łokieć tenisisty powodowany jest przez nadmierne wydzielanie białek, które drażnią tkanki, a nie jak przypuszczano przez wiele lat przez stan zapalny lokalizujący się w stawie. Na skutek tych problemów dochodzi do powstawania patologii nerwów i naczyń zlokalizowanych w obrębie zdegenerowanych tkanek. Efektem tego są przeciążenia i mikrourazy mięśni i ich przyczepów. Uszkadzają one włókna kolagenu w ścięgnach, co prowadzi do degeneracji zginaczy stawu łokciowego, a w efekcie do problemów z wyprostem.

Najlepsze badanie USG

Zdrowie ma się tylko jedno. Umów się na USG w naszej placówce gdzie dowiesz się, co Ci tak naprawdę dolega. Badania przeprowadzają u nas specjaliści z danej dziedziny. Jeżeli więc potrzebujesz zrobić USG stopy, kolana, czy barku, to wykona je ortopeda. Jeżeli z kolei konieczne jest wykonanie USG żył lub tętnic, to zajmie się Tobą chirurg naczyniowy. Nie czekaj aż Twój stan się pogorszy!

Nasi specjaliści czekają na Ciebie - skontaktuj się już teraz!