USG mięśni Warszawa

Wiele osób sądzi, że urazy i kontuzje mięśniowe to problem miłośników sportu – zarówno amatorów, jak i zawodowców. Tymczasem kontuzje mięśni mogą przytrafić się każdemu, bez względu na płeć, wiek i prowadzony tryb życia, czasem w bardzo prozaicznych sytuacjach. Podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku urazów i kontuzji mięśniowych jest USG mięśni, na które zapraszamy do naszej placówki w Warszawie.

Układ mięśniowy ludzkiego organizmu składa się z 450-500 mięśni. Są one zbudowane z brzuśca – czyli włókien mięśniowych (zazwyczaj na jeden mięsień przypada jeden brzusiec, choć np. mięsień dwugłowy ramienia ma dwa brzuśce), a także ścięgien, czyli włóknistych struktur zbudowanych z tkanki łącznej, przedłużających mięśnie do ich przyczepów, a także przenoszących siły skurczów mięśniowych. W układzie mięśniowym człowieka występują również powięzi, kaletki maziowe, pochewki ścięgien oraz bloczki mięśniowe.

usg mięśni Warszawa

Nasi specjaliści czekają na Ciebie  - skontaktuj się już teraz!

usg mięśni Warszawa

Urazy i choroby mięśni – nie tylko u sportowców

Kontuzje mięśni, np. w postaci ich naciągnięcia, naderwania lub zerwania, a także naderwania czy zerwania ścięgna, w wielu przypadkach dotyczą osób uprawiających sport (rekreacyjnie i zawodowo), ale nie tylko. Mogą one przytrafić się w zasadzie każdemu, w rozmaitych codziennych sytuacjach. Do naciągnięcia mięśnia wystarczy bowiem poślizgnięcie się na mokrej podłodze, a do naderwania ścięgna – nagłe wstawanie z pozycji leżącej. Na urazy mięśni narażone są także osoby starsze, u których spada ogólna sprawność fizyczna organizmu.

Istnieje również grupa chorób układu mięśniowego. Zalicza się do nich rozmaite atonie (całkowity zanik lub zmniejszenie kurczliwości mięśni), miopatie (różnego rodzaju nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśni, np. obniżenie napięcia mięśniowego) oraz neuropatie (łączone z chorobami układu nerwowego).

USG mięśni – w jakim celu się je wykonuje?

Podstawowym badaniem diagnostycznym w kierunku urazów, kontuzji oraz chorób układu mięśniowego jest USG mięśni. W naszej placówce wykonujemy je przy pomocy najnowocześniejszego aparatu ultrasonograficznego, dzięki któremu udaje się uzyskać precyzyjne obrazy brzuśców mięśniowych, kaletek, powięzi mięśniowych, rdzeni ścięgnistych czy ścięgien z przyczepami. USG mięśni umożliwia zobrazowanie ich struktury, a także ocenę rodzaju i stopnia zaawansowania zmian urazowych oraz chorobowych. Dzięki USG mięśni można zlokalizować krwiaki znajdujące w tkankach mięśnia, ewentualne zmiany guzowate czy blizny pourazowe. Ogólnie, jest to badanie pozwalające na uzyskanie całościowego, precyzyjnego obrazu układu mięśniowego – a to umożliwia postawienie trafnej diagnozy, dobranie metod leczenia oraz rehabilitacji.

usg mięśni

Na czym polega USG mięśni?

USG mięśni wykorzystuje technologię ultrasonografii, opartą na właściwościach fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości. W trakcie badania lekarz przykłada do określonej partii ciała specjalną głowicę emitującą ultradźwięki. Są one pochłanianie przez organizm, odbijają się od mięśni, a wracające do głowicy echo jest przy pomocy specjalnego oprogramowania przekształcane na widoczne na monitorze obrazy. Przed przyłożeniem głowicy lekarz smaruje skórę pacjenta specjalnym żelem, który ułatwia przesuwanie głowicy po ciele oraz usuwa pęcherzyki powietrza, które mogłyby zaniżać jakość uzyskiwanych obrazów. W zależności od obrazowanej partii ciała, a także danych, jakie chce uzyskać lekarz, w trakcie USG mięśni pacjent może zostać o przyjęcie określonej pozycji, pozostanie w bezruchu lub poruszanie daną częścią ciała – mamy wówczas do czynienia z dynamicznym USG mięśni.

Co trzeba wiedzieć o USG mięśni?

Wykonywane w naszej placówce w Warszawie USG mięśni jest badaniem zupełnie bezbolesnym, mało inwazyjnym i bezpiecznym. Emitowane przez głowicę fale ultradźwiękowe w żaden sposób nie wpływają na funkcjonowanie organizmu, nie uszkadzają tkanek i narządów wewnętrznych – USG mięśni można bez obaw wykonywać nawet u kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych.

Nasi specjaliści czekają na Ciebie - skontaktuj się już teraz!