Mięśnie, ścięgna, więzadła
Co obejmuje badanie?
USG narządu ruchu – mięśnie, ścięgna, więzadła to wszystkie elementy, które możemy sprawdzić za pomocą badania ultrasonograficznego. Podzielone są one na trzy różne układy – układ mięśniowy, odpowiadający za ścięgna i mięśnie, posiadający możliwość skurczania, układ szkieletowy, który stworzony jest z kości i połączeń międzykostnych, w tym stawów i ścisłych połączeń międzykostnych (kościozrostów, chrząstkozrostów i więzozrostów). Obecne wewnątrz nich receptory i części układu nerwowego sterujące jego czynnością. Dzięki obecności układu ruchu możemy z powodzeniem zmieniać położenie swojego ciała, zmieniać ułożenie konkretnych części ciała względem siebie, nachylać głowę lub zginać rękę.
Ponadto możemy utrzymywać prawidłową postawę ciała i redukować negatywne skutki działania różnego rodzaju przeciążeń, w trakcie wykonywania gwałtownych ruchów. Anatomia dzieli ciało człowieka na kilkaset segmentów, opisując każdy element niezwykle skrupulatnie. Należy jednak pamiętać, że organizm człowieka stanowi funkcjonalną i anatomiczną całość. Podstawowy podział zawiera kończynę dolną, kończynę górną, głowę i tułów.
USG narządu ruchu pozwala uwidocznić problemy związane ze ścięgnami, mięśniami i więzadłami. Skuteczność tego badania potwierdzona jest naukowo. To właśnie ze względu na jego jakość, jest jednym z najchętniej wykonywanych badań diagnostycznych przez lekarzy ortopedów. W wielu przypadkach stanowi pierwszy element prawidłowej diagnostyki, dając jednocześnie możliwość skrupulatnej oceny niemal wszystkich mięśni i więzadeł. USG narządu ruchu umożliwia ocenę zmian pourazowych i zapalnych mięśni i więzadeł. Największą zaletą badania jest możliwość uwidocznienia ciał wolnych, które pomijane są przez rentgen.