Usg narządu ruchu

Cechą charakterystyczną Usg narządu ruchu jest nieinwazyjność, bezbolesność i wysoka skuteczność. Z tego powodu jest to najczęściej wykonywane badanie w naszym gabinecie. Jego największym atutem jest wysoka wartość diagnostyczna, która stanowi nieodłączny element planowania leczenia i rehabilitacji. W naszym gabinecie pracują wyłącznie ortopedzi z wieloletnim doświadczeniem, którzy potrafią dostrzec w ultrasonografii niewielkie, ale kluczowe elementy. Badanie aparatem USG nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Wystarczy, że zainteresowany zabierze ze sobą komplet dokumentów, które przedstawi ortopedzie przed badaniem. Po analizie dostarczonej dokumentacji i przeprowadzeniu wywiadu, lekarz odsłania miejsce stanu zapalnego lub urazu i pokrywa go żelem. Następnie uruchamia ultrasonograf i rozpoczyna badanie, które trwa zazwyczaj kilka minut. Po wykonaniu badania lekarz streszcza jego przebieg i podaje niezbędne informacje pacjentowi, przekazując jednocześnie zdjęcie i opis, które ułatwią następny etap leczenia.

USG narządu ruchu Warszawa

Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy!

Jesteś zainteresowany badaniem USG? Zostaw numer telefonu do siebie, a oddzwonimy i mówimy się w dogodnym dla Ciebie terminie. Zaufaj najlepszym specjalistom, pracującym na nowoczesnym sprzęcie klasy PREMIUM. Przychodząc do nas na badanie masz pewność precyzyjnej diagnozy.

  USG stopy

  Badanie USG narządu ruchu

  USG narządu ruchu to jedna z najlepszych metod diagnostycznych problemów zlokalizowanych w mięśniach. Odpowiednia budowa tkanki mięśniowej zmienia swoje wymiary, umożliwiając w ten sposób wykonywanie ruchów. Za wszystkie ruchy w naszym ciele odpowiadają dwa rodzaje mięśni, które działają antagonistycznie – jedne zginają rękę, drugie ją prostują. Mięśnie do pracy potrzebują energii, która kumulowana jest w komórkach pod postacią glikogenu mięśniowego. Spalana jest ona w trakcie wysiłku w obecności tlenu. W przypadku nadmiernego wysiłku fizycznego krew często nie nadąża z dostarczaniem tlenu, przez co rozkład glikogenu nie jest całkowity. Na skutek takich działań może dochodzić do problemów mięśniowych – naciągnięć lub naderwań, które w następnej kolejności diagnozowane są przy pomocy Usg narządu ruchu.

  Czym jest układ ruchu?

  Układ narządów ruchu stanowi układ mięśniowy, układ kostny i układ stawowy. Szkielet odpowiada za ochronę naszych narządów wewnętrznych i prawidłowe ustawienie ciała, dzięki czemu stanowi podporę dla całego organizmu. Obecność układu mięśniowego pozwala na wykonywanie złożonych ruchów i utrzymywanie pionowej postawy ciała. Na szkielet ciała składa się kręgosłup, czaszka, klatka piersiowa i kości kończyn górnych i dolnych, między innymi obręczy barkowej i miednicznej. Szkielet zbudowany jest z tkanki chrzęstnej i kostnej. To od ich właściwości zależy wytrzymałość, odporność na obciążenia i zginanie, a także poziom elastyczności kości. Warto wiedzieć, że z czasem zmienia się skład chemiczny kości. Zwiększa się ilość soli mineralnych. Podstawowym czynnikiem zmniejszającym wytrzymałość kości jest wymywani soli wapnia, czyli popularna choroba rzeszotowienia kości, tzw. osteoporoza.

  USG barku

  USG stanowi podstawowy element diagnostyczny w przypadku problemów mięśniowych i stawowych. Z powodzeniem nada się do zbadania:

  Stawu ramiennego:

  • Oceny ścięgien stożka rotatorów
  • Stan zwapnienia w obrębie ścięgien
  • Oceny obecności płynu w stawie i obecności błony maziowej
  • Stawu barkowo-obojczykowego

  Stawu kolanowego:

  • Ocena więzadeł pobocznych i krzyżowych
  • Ocena uszkodzeń łąkotek i troczków rzepki
  • Obecność torbieli podkolanowej, płynu, a także pogrubiałej błony maziowej w zachyłkach stawu

  Stawu skokowego i stopy:

  • Zmiany zwyrodnieniowe, uszkodzenia urazowe, zapalenia pochewek i zwichnięć ścięgien
  • Wysięków, stanów zapalnych drobnych stawów w obrębie stopy i śródstopia
  • Aparatu więzadłowego stawu skokowo-goleniowego

  Nadgarstka:

  • Troczków, więzadeł, ścięgien
  • Płytek dłoniowych
  • Nerwów dłoniowych wspólnych i właściwych palców
  • Drobnych stawów rąk i palców – wysięków, obecności ziarniny zapalnej w chorobach reumatoidalnych
  USG Warszawa

  Mięśnie, ścięgna, więzadła

  Co obejmuje badanie?

  USG narządu ruchu – mięśnie, ścięgna, więzadła to wszystkie elementy, które możemy sprawdzić za pomocą badania ultrasonograficznego. Podzielone są one na trzy różne układy – układ mięśniowy, odpowiadający za ścięgna i mięśnie, posiadający możliwość skurczania, układ szkieletowy, który stworzony jest z kości i połączeń międzykostnych, w tym stawów i ścisłych połączeń międzykostnych (kościozrostów, chrząstkozrostów i więzozrostów).  Obecne wewnątrz nich receptory i części układu nerwowego sterujące jego czynnością. Dzięki obecności układu ruchu możemy z powodzeniem zmieniać położenie swojego ciała, zmieniać ułożenie konkretnych części ciała względem siebie, nachylać głowę lub zginać rękę. Ponadto możemy utrzymywać prawidłową postawę ciała i redukować negatywne skutki działania różnego rodzaju przeciążeń, w trakcie wykonywania gwałtownych ruchów. Anatomia dzieli ciało człowieka na kilkaset segmentów, opisując każdy element niezwykle skrupulatnie. Należy jednak pamiętać, że organizm człowieka stanowi funkcjonalną i anatomiczną całość. Podstawowy podział zawiera kończynę dolną, kończynę górną, głowę i tułów.

  USG narządu ruchu pozwala uwidocznić problemy związane ze ścięgnami, mięśniami i więzadłami. Skuteczność tego badania potwierdzona jest naukowo. To właśnie ze względu na jego jakość, jest jednym z najchętniej wykonywanych badań diagnostycznych przez lekarzy ortopedów. W wielu przypadkach stanowi pierwszy element prawidłowej diagnostyki, dając jednocześnie możliwość skrupulatnej oceny niemal wszystkich mięśni i więzadeł. USG narządu ruchu umożliwia ocenę zmian pourazowych i zapalnych mięśni i więzadeł. Największą zaletą badania jest możliwość uwidocznienia ciał wolnych, które pomijane są przez rentgen.

  Nasi specjaliści czekają na Ciebie  - skontaktuj się już teraz!