Największym atutem badania USG barku Warszawa jest możliwość wykonania go w płaszczyźnie dynamicznej. Dzięki temu za jednym zamachem otrzymujemy bardzo dużą ilość informacji dotyczących stanu stawu barkowego. Uszkodzenia elementów mięśniowych, torebek stawowych, stany zapalne stawu i przestrzeni go otaczających oceniane są w badaniu ultrasonograficznym.
USG to prosta i precyzyjna metoda diagnostyki. Pozwala skrupulatnie ocenić problem kliniczny, umożliwiając jednocześnie zaaranżowanie odpowiedniego procesu leczenia.
Staw ramienny stanowi połączenie kończyny górnej z obręczą barkową. Jego główkę tworzy głowa kości ramiennej, a panewkę wydrążenie stawowe i obrąbek stawowy łopatki. Obecność obrąbka stawowego pozwala zwiększyć powierzchnię stawową panewki, co wpływa na zakres ruchomości ramienia. Chroniony jest przede wszystkim mięśniami. Torebka stawowa wzmocniona jest natomiast przez więzadło kruczo-ramienne i trzy więzadła obrąbkowo-ramienne, górne, dolne i środkowe.
Torebkę zabezpieczają także ścięgna mięśnia obłego mniejszego, mięśnia podłopatkowego, mięśnia nadgrzebieniowego i mięśnia podgrzebieniowego. Tworzą one wspomniany wyżej stożek rotatorów, który stanowi główny element stabilizujący staw ramienny. Ruchy w nim odbywają się w trzech płaszczyznach – ruchy obrotowe ramienia do wewnątrz i do zewnątrz, zgięcie i prostowanie, odwodzenie i przywodzenie. Dzięki obecności stawu mostkowo-obojczykowego i barkowo-obojczykowego mamy możliwość unoszenia ramienia.
Do najczęstszych uszkodzeń stawu ramiennego zaliczymy częściowe lub całkowite uszkodzenie ścięgien mięśni poruszających głową kości ramieniowej w panewce stawu ramiennego. Ścięgna te tworzą stożek rotatorów, który nazywany jest także pierścieniem rotatorów, z uwagi na to, że odpowiadają one za obracanie głową kości ramieniowej. To najczęściej badany obszar w trakcie wykonywania USG staw barkowy Warszawa. Do popularnych schorzeń zaliczyć możemy także naciągnięcia, naderwania lub całkowite zerwania ścięgien głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia.
Zdarza się także, że uszkodzeniu ulega guzek mniejszy głowy kości ramiennej, jego przyparcie lub zwichnięcie. Złożoność ruchów wykonywanych w stawie ramiennym i spore przeciążenia, jakim poddawane są barki powodują, że często dochodzi do urazów i uszkodzeń w tym obrębie. USG staw barkowy Warszawa pozwala określić stan uszkodzeń i błyskawicznie podjąć decyzję o przebiegu leczenia. Jest to niezbędny element prawidłowej diagnostyki i doskonałe narzędzie weryfikacyjnej jakości naszego stawu.
Jesteś zainteresowany badaniem USG? Zostaw numer telefonu do siebie, a oddzwonimy i mówimy się w dogodnym dla Ciebie terminie. Zaufaj najlepszym specjalistom, pracującym na nowoczesnym sprzęcie klasy PREMIUM. Przychodząc do nas na badanie masz pewność precyzyjnej diagnozy.
Badanie ultrasonograficzne barku pozwala określić stan tkanek miękkich zlokalizowanych wokół stawu ramiennego i stawu barkowo-obojczykowego. USG barku Warszawa pozwala zobrazować wszystkie tkanki miękkie, takie jak ścięgna, więzadła, chrząstki, mięśnie czy torebki stawowe. Uwidacznia także poziom płynu stawowego.
Badanie częściowo obrazuje powierzchnie kości, natomiast nie pokazuje szczegółów, w związku z czym do oceny elementów kostnych konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej. W diagnostyce problemów związanych ze stawami techniki rentgenowskie wzajemnie uzupełniają się z USG Barku Warszawa. Nie wymaga ono specjalnego przygotowania, jest nieinwazyjne i bezbolesne.
W pierwszej kolejności lekarz ortopeda przeprowadza wywiad z pacjentem, którego celem jest ustalenie przyczyn dolegliwości. W następnej kolejności przykłada głowicę pokrytą żelem do barku pacjenta i rozpoczyna badanie, sprawdzając stan struktur anatomicznych. W trakcie wykonywania badania ocenia się przede wszystkim głowę długą mięśnia dwugłowego ramienia, która przechodzi przez staw i przyczepia się do łopatki. To jedyne ścięgno, znajdujące się w naszym organizmie, które biegnie wewnątrzstawowo.
Następnie ocenie ulega głowa kości ramiennej, która ulega uszkodzeniom na skutek urazu lub choroby zwyrodnieniowej.
Na końcu bada się bodaj najczęściej uszkadzany element barku, czyli stożek rotatorów. Złożony jest on z czterech mięśni – podłopatkowego, podgrzebieniowego, nadgrzebieniowego i obłego mniejszego. Ścięgna te na przyczepach tworzą pierścień znajdujący się na głowie i przy nasadzie kości ramiennej. Problemy ze stożkiem rotatorów są najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych barku.
Diagnostyka przeprowadzana w oparciu o badanie ultrasonograficzne stanowi podstawowy element na drodze do przywrócenia pełnej sprawności. Dużym atutem badania jest bezbolesność i nieinwazyjność. Może być powtarzane wielokrotnie, bez obaw o narażenie zdrowia pacjenta na szkodliwe promieniowanie.
Każda opinia jest dla nas niezwykle ważna. Z uwagą czytamy komentarze naszych pacjentów, by świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Opinie zadowolonych klientów dają nam ogromną satysfakcję i jeszcze bardziej nakręcają do pracy.
Wszelkie prawa zastrzeżone - Gabinet Usg prywatnie