USG barku Warszawa

Największym atutem badania USG barku Warszawa jest możliwość wykonania go w płaszczyźnie dynamicznej. Dzięki temu za jednym zamachem otrzymujemy bardzo dużą ilość informacji dotyczących stanu stawu barkowego. Uszkodzenia elementów mięśniowych, torebek stawowych, stany zapalne stawu i przestrzeni go otaczających oceniane są w badaniu ultrasonograficznym. USG to prosta i precyzyjna metoda diagnostyki. Pozwala skrupulatnie ocenić problem kliniczny, umożliwiając jednocześnie zaaranżowanie odpowiedniego procesu leczenia.

USG barku Warszawa warto wykonać w przypadku:

 • urazów i przeciążeń powstałych w trakcie uprawiania sportu
 • utrudnienia uniesienia kończyny górnej
 • siedzący tryb życia i nieprawidłowa postawa ciała (protrakcja barków, nadmierna kifoza, osłabienie mięśni)
 • zwapnienia stawu barkowego
 • choroby reumatyczne i zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego
 • uczucie tarcia lub trzeszczenie podczas ruchów baru
 • sztywność barku w trakcie snu lub w momencie zaniechania aktywności fizycznej
 • ból promieniujący do kręgosłupa szyjnego lub kończyn górnych
USG Staw barkowy Warszawa
 • staw barkowo-obojczykowy
 • więzadło kruczo-barkowe, kruczo-ramienne
 • kaletka podbarkowa
 • stożek rotatorów
  • ścięgno mięśnia podłopatkowego
  • ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego
  • ścięgno mięśnia podgrzebieniowego
  • ocena zachowania się stożka rotatorów w badaniu dynamicznym (odwiedzenie)
 • wysięk, obrzęk błony maziowej w jamie stawu ramiennego
 • tylny obrąbek stawu ramiennego
 • ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia oraz jego pochewka włóknista i maziowa
 • mięśnie okolicy barku
  • mięsień naramienny
  • mięsień czworoboczny
  • mięsień równoległoboczny większy i mniejszy
  • mięsień dźwigacz łopatki

USG Stawu barkowego Warszawa

Staw ramienny stanowi połączenie kończyny górnej z obręczą barkową. Jego główkę tworzy głowa kości ramiennej, a panewkę wydrążenie stawowe i obrąbek stawowy łopatki. Obecność obrąbka stawowego pozwala zwiększyć powierzchnię stawową panewki, co wpływa na zakres ruchomości ramienia. Chroniony jest przede wszystkim mięśniami. Torebka stawowa wzmocniona jest natomiast przez więzadło kruczo-ramienne i trzy więzadła obrąbkowo-ramienne, górne, dolne i środkowe.

Torebkę zabezpieczają także ścięgna mięśnia obłego mniejszego, mięśnia podłopatkowego, mięśnia nadgrzebieniowego i mięśnia podgrzebieniowego. Tworzą one wspomniany wyżej stożek rotatorów, który stanowi główny element stabilizujący staw ramienny. Ruchy w nim odbywają się w trzech płaszczyznach – ruchy obrotowe ramienia do wewnątrz i do zewnątrz, zgięcie i prostowanie, odwodzenie i przywodzenie. Dzięki obecności stawu mostkowo-obojczykowego i barkowo-obojczykowego mamy możliwość unoszenia ramienia.

USG Barku Warszawa

Najczęstsze urazy

Do najczęstszych uszkodzeń stawu ramiennego zaliczymy częściowe lub całkowite uszkodzenie ścięgien mięśni poruszających głową kości ramieniowej w panewce stawu ramiennego. Ścięgna te tworzą stożek rotatorów, który nazywany jest także pierścieniem rotatorów, z uwagi na to, że odpowiadają one za obracanie głową kości ramieniowej. To najczęściej badany obszar w trakcie wykonywania USG staw barkowy Warszawa. Do popularnych schorzeń zaliczyć możemy także naciągnięcia, naderwania lub całkowite zerwania ścięgien głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia.

Zdarza się także, że uszkodzeniu ulega guzek mniejszy głowy kości ramiennej, jego przyparcie lub zwichnięcie. Złożoność ruchów wykonywanych w stawie ramiennym i spore przeciążenia, jakim poddawane są barki powodują, że często dochodzi do urazów i uszkodzeń w tym obrębie. USG staw barkowy Warszawa pozwala określić stan uszkodzeń i błyskawicznie podjąć decyzję o przebiegu leczenia. Jest to niezbędny element prawidłowej diagnostyki i doskonałe narzędzie weryfikacyjnej jakości naszego stawu.

Najlepsze badanie USG

Zdrowie ma się tylko jedno. Umów się na USG w naszej placówce gdzie dowiesz się, co Ci tak naprawdę dolega. Badania przeprowadzają u nas specjaliści z danej dziedziny. Jeżeli więc potrzebujesz zrobić USG stopy, kolana, czy barku, to wykona je ortopeda. Jeżeli z kolei konieczne jest wykonanie USG żył lub tętnic, to zajmie się Tobą chirurg naczyniowy. Nie czekaj aż Twój stan się pogorszy!

Zapraszamy do przeczytania opinii na temat naszych specjalistów

Pierwszy element diagnostyczny

Badanie ultrasonograficzne barku pozwala określić stan tkanek miękkich zlokalizowanych wokół stawu ramiennego i stawu barkowo-obojczykowego. USG barku Warszawa pozwala zobrazować wszystkie tkanki miękkie, takie jak ścięgna, więzadła, chrząstki, mięśnie czy torebki stawowe. Uwidacznia także poziom płynu stawowego.

Badanie częściowo obrazuje powierzchnie kości, natomiast nie pokazuje szczegółów, w związku z czym do oceny elementów kostnych konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej. W diagnostyce problemów związanych ze stawami techniki rentgenowskie wzajemnie uzupełniają się z USG Barku Warszawa. Nie wymaga ono specjalnego przygotowania, jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Jak wygląda badanie?

W pierwszej kolejności lekarz ortopeda przeprowadza wywiad z pacjentem, którego celem jest ustalenie przyczyn dolegliwości. W następnej kolejności przykłada głowicę pokrytą żelem do barku pacjenta i rozpoczyna badanie, sprawdzając stan struktur anatomicznych. W trakcie wykonywania badania ocenia się przede wszystkim głowę długą mięśnia dwugłowego ramienia, która przechodzi przez staw i przyczepia się do łopatki. To jedyne ścięgno, znajdujące się w naszym organizmie, które biegnie wewnątrzstawowo.

Następnie ocenie ulega głowa kości ramiennej, która ulega uszkodzeniom na skutek urazu lub choroby zwyrodnieniowej. Na końcu bada się bodaj najczęściej uszkadzany element barku, czyli stożek rotatorów. Złożony jest on z czterech mięśni – podłopatkowego, podgrzebieniowego, nadgrzebieniowego i obłego mniejszego. Ścięgna te na przyczepach tworzą pierścień znajdujący się na głowie i przy nasadzie kości ramiennej. Problemy ze stożkiem rotatorów są najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych barku.

Diagnostyka przeprowadzana w oparciu o badanie ultrasonograficzne stanowi podstawowy element na drodze do przywrócenia pełnej sprawności. Dużym atutem badania jest bezbolesność i nieinwazyjność. Może być powtarzane wielokrotnie, bez obaw o narażenie zdrowia pacjenta na szkodliwe promieniowanie.

Nasi specjaliści czekają na Ciebie - skontaktuj się już teraz!