Budowa wątroby
Wątroba to narząd w kolorze czerwonawo-brązowym, zlokalizowany w prawej górnej części jamy brzusznej. Spełnia on wiele funkcji niezbędnych do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Bierze udział w produkcji żółci, która jest niezbędna do trawienia tłuszczów, syntetyzuje białka, osocza krwi, czynniki krzepnięcia krwi, heparynę, cholesterol, enzymy, przekształca składniki odżywcze, magazynuje witaminy i minerały oraz neutralizuje toksyny.
W trakcie badania wątroby ocenia się poniższe obszary:
- Płaty – wątroba dzieli się na cztery główne płaty, a dokładnie największy płat prawy, płat lewy, płat czworoboczny i płat ogoniasty.
- Tętnica wątrobowa – natleniona krew jest dostarczana do wątroby przez tętnicę wątrobową, która odgałęzia się od tętnicy trzewnej.
- Żyła wrotna wątrobowa – bogata w składniki odżywcze, odtleniona krew z narządów trawiennych jest dostarczana do wątroby przez wątrobową żyłę wrotną.
- Pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe – woreczek żółciowy, mały narząd znajdujący się pod wątrobą, przechowuje i zagęszcza żółć wytwarzaną przez wątrobę. Żółć jest uwalniana z pęcherzyka żółciowego do jelita cienkiego, aby w razie potrzeby wspomóc trawienie.