USG wątroby Warszawa

USG wątroby to diagnostyczne badanie obrazowe, które wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów wątroby. Jest to nieinwazyjna i bezbolesna procedura często stosowana do oceny wielkości, kształtu i struktury tego narządu.

Badanie ultrasonograficzne wątroby jest jednym z najczęściej przeprowadzanych badań diagnostycznych ze względu na bezpieczeństwo, łatwą dostępność i prostotę. Pozwala wykryć różne schorzenia, w tym marskość, zwłóknienie, stłuszczenie wątroby, torbiele, gruczolaki, zmiany nowotworowe, a także schorzenia dróg i pęcherzyka żółciowego.

USG wątroby Warszawa – dysponujemy nowoczesnymi urządzeniami do USG, dzięki którym wykonujemy dla naszych Pacjentów badania na najwyższym poziomie!

Budowa wątroby

Wątroba to narząd w kolorze czerwonawo-brązowym, zlokalizowany w prawej górnej części jamy brzusznej. Spełnia on wiele funkcji niezbędnych do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Bierze udział w produkcji żółci, która jest niezbędna do trawienia tłuszczów, syntetyzuje białka, osocza krwi, czynniki krzepnięcia krwi, heparynę, cholesterol, enzymy, przekształca składniki odżywcze, magazynuje witaminy i minerały oraz neutralizuje toksyny.

W trakcie badania wątroby ocenia się poniższe obszary:

  • Płaty – wątroba dzieli się na cztery główne płaty, a dokładnie największy płat prawy, płat lewy, płat czworoboczny i płat ogoniasty.
  • Tętnica wątrobowa – natleniona krew jest dostarczana do wątroby przez tętnicę wątrobową, która odgałęzia się od tętnicy trzewnej.
  • Żyła wrotna wątrobowa – bogata w składniki odżywcze, odtleniona krew z narządów trawiennych jest dostarczana do wątroby przez wątrobową żyłę wrotną.
  • Pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe – woreczek żółciowy, mały narząd znajdujący się pod wątrobą, przechowuje i zagęszcza żółć wytwarzaną przez wątrobę. Żółć jest uwalniana z pęcherzyka żółciowego do jelita cienkiego, aby w razie potrzeby wspomóc trawienie.
Nasi specjaliści czekają na Ciebie - skontaktuj się już teraz!
image
image

Badanie USG wątroby – kiedy je wykonać?

Badanie USG wątroby można wykonać z różnych powodów, w zależności od występujących objawów lub podejrzenia wystąpienia różnych schorzeń u pacjenta.

Najczęściej USG wątroby prowadzi się w poniższych sytuacjach:

  • Ból lub dyskomfort brzucha – jeśli odczuwany jest uporczywy ból brzucha lub dyskomfort, szczególnie w prawym górnym rogu, gdzie znajduje się wątroba.
  • Nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby – podwyższone enzymy wątrobowe lub inne nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby, w tym ALT, AST, ALP, GGTP oraz bilirubina całkowita.
  • Stłuszczeniowa choroba wątroby, stłuszczenie wątroby – jest to schorzenie charakteryzujące się gromadzeniem się tłuszczu w komórkach wątroby.
  • Żółtaczka – choroba charakteryzująca się zażółceniem skóry i oczu, do której dochodzi na skutek zaburzeń pracy wątroby i dróg żółciowych.
  • Zmiany w wątrobie – w celu diagnozowania guzów, torbieli, cyst lub innych zmian, które można wykryć za pomocą obrazowania ultrasonograficznego.
  • Choroby pęcherzyka żółciowego – pęcherzyk żółciowy znajduje się blisko wątroby, dlatego USG wątroby może być częścią badania mającego na celu ocenę tego narządu pod kątem kamieni, stanów zapalnych lub innych schorzeń.
  • Badania przesiewowe w kierunku chorób wątroby – USG wątroby można wykonać w ramach rutynowych badań przesiewowych, szczególnie u osób z podwyższonym ryzykiem chorób wątroby, takich jak osoby nadużywające alkoholu, otyłe, z infekcjami wirusowymi.
  • Po zabiegach i leczeniu – kontrolne badania ultrasonograficzne wątroby w celu oceny skuteczności leczenia i monitorowania pod kątem nawrotów.
Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy!
image

Jesteś zainteresowany badaniem USG? Zostaw numer telefonu do siebie, a oddzwonimy i mówimy się w dogodnym dla Ciebie terminie. Zaufaj najlepszym specjalistom, pracującym na nowoczesnym sprzęcie klasy PREMIUM. Przychodząc do nas na badanie masz pewność precyzyjnej diagnozy.


    image

    Jak przygotować się do USG wątroby?

    Przygotowanie do USG wątroby pozwala na uzyskanie dokładnych wyników badania, dzięki czemu nie ma potrzeby jego powtarzania.

    Na badanie należy zgłosić się na czczo. Nie należy jeść przez minimum 6-8 godzin przed badaniem. Dozwolone jest picie wody niegazowanej.

    Lekarz może zalecić również wcześniejszą dietę lekkostrawną. Należy wówczas unikać produktów powodujących wzdęcia, takich jak rośliny strączkowe, napoje gazowane, kapusta, kalafior, brokuł, owoce pestkowe.

    Aby obrazowanie było dokładniejsze, na jeden dzień przed badaniem USG zaleca się zastosowanie leków redukujących gazy, na przykład espumisanu.

    Należy unikać picia kawy oraz palenia przed USG, ponieważ może to wpływać na przepływ krwi i zakłócać wyniki.

    Warto założyć wygodne ubranie, które można łatwo zdjąć w celu wykonania diagnostyki.

    Przed wykonaniem badania należy poinformować specjalistę USG o wszelkich istniejących wcześniej schorzeniach, alergiach lub przyjmowanych lekach. Informacja ta jest istotna dla prawidłowej interpretacji wyników badania USG.

    Należy również zabrać ze sobą listę obecnie zażywanych leków, w tym leków na receptę i bez recepty, a także suplementów.

    USG Warszawa - zaufaj specjalistom!

    USG wątroby – przebieg badania

    Po przybyciu na miejsce pacjent zostaje poproszony o wypełnienie niezbędnych dokumentów i podanie informacji na temat swojej historii medycznej oraz wszelkich występujących objawów. Następnie nasz specjalista wyjaśni procedurę i rozwieje wszelkie wątpliwości w razie dodatkowych pytań.

    Pacjent zostaje poproszony o zdjęcie albo rozpięcie odzieży, aby uzyskać dostęp do okolicy wątroby, a także poproszony jest o położenie się na stole do badań. Badanie wykonuje się u pacjenta leżącego na plecach.

    Na skórę badanego obszaru zostanie nałożony żel na bazie wody. Pomaga on w transmisji fal ultradźwiękowych i umożliwia płynne przemieszczanie się głowicy po skórze. Głowica przesuwana jest po brzuchu pacjenta, aby uchwycić obraz wątroby i otaczających ją struktur.

    Specjalista wykonujący badanie USG przykłada głowicę do ciała pacjenta pod różnymi kątami, aby uzyskać kompleksowy obraz wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych i pobliskich naczyń krwionośnych. Obrazy te w czasie rzeczywistym będą wyświetlane na monitorze, umożliwiając ich ocenę. W niektórych przypadkach do zbadania przepływu krwi w naczyniach otaczających wątrobę można zastosować USG Dopplera.

    Następnie obrazy zostaną opisane przez radiologa, a wyniki zapisane na płycie lub wydrukowane i przekazane pacjentowi. Na podstawie wyników badania USG wątroby lekarz może przeprowadzić odpowiednią diagnostykę i zalecić odpowiednie leczenie, jeśli będzie ono konieczne.

    Ikona telefonu Zadzwoń Ikona Zapisz się online
    USG Warszawa logotyp

    Wszelkie prawa zastrzeżone - Gabinet Usg prywatnie