USG ŁOKCIA WARSZAWA

Pierwszy element diagnostyki częstych problemów

 

Pierwszym krokiem na drodze do uzyskania pełnej sprawności jest diagnostyka. W trosce o jakość i komfort naszych pacjentów dysponujemy najnowszą aparaturą, która pozwala precyzyjnie określić stan tkanek miękkich, takich jak ścięgna, mięśnie czy więzadła. Doświadczeni ortopedzi, znajdujący się w naszym zespole posiadają wieloletnie doświadczenie, które procentuje każdorazowo w przypadku podjęcia leczenia przez naszych pacjentów. Znajomość popularnych schorzeń i biegłość działania sprawia, że już pierwsze badanie pozwala skutecznie określić plan leczenia i rehabilitacji. Wykonanie USG łokcia Warszawa powinno być pierwszym elementem działania, w momencie odczuwania bólu w stawie. Jest to zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które pozwoli skutecznie określić stan degeneracji tkanek w stawie łokciowym. Jego wykonanie zajmuje zaledwie kilka minut. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem na temat dolegliwości, następnie po zebraniu informacji pokrywa łokieć żelem i rozpoczyna badanie, które zobrazuje ogniska problemu.

USG Łokcia Warszawa

USG łokcia Warszawa obejmuje trzy pary powierzchni stawowych:

 

 • część ramienno-łokciową, która tworzy powierzchnię stawową bloczka kości ramiennej i wcięcie bloczkowe kości łokciowej
 • część promieniowo-łokciową stworzona przez wcięcie promieniowe kości łokciowej z obwodem stawowym głowy kości promieniowej
 • część ramienno-promieniową, która składa się z powierzchni stawowej główki kości ramiennej i dołka stawowego kości promieniowej
 • jama stawu – wysięk, krwiak, obrzęk błony maziowej
 • zarysy kości ramiennej, promieniowej i łokciowej
 • zarysy chrząstki szklistej i warstwy podchrzęstnej na powierzchni   bloczka i główki kości ramiennej
 • ścięgno wspólne prostowników
 • ścięgno wspólne zginaczy
 • więzadło poboczne promieniowe i obrączkowate
 • więzadło poboczne łokciowe (część przednia i tylna)
 • przednia torebka stawu
 • ścięgno mięśnia trójgłowego ramienia
 • rowek nerwu łokciowego i nerw łokciowy- ocena dynamiczna stabilności   nerwu łokciowego (próba maksymalnego zgięcia)
 • badanie dynamiczne stawu łokciowego w celu oceny przyczyny deficytu   zgięcia, wyprostu łokcia, pronacji/supinacji przedramienia

USG stawu łokciowego Warszawa

USG Stawu łokciowego Warszawa

Najczęstsze objawy, zmuszające do wykonania badania

 

Do wykonania badania ultrasonograficznego łokcia pacjentów skłania najczęściej ból w okolicy stawu, który fachowo nazywany jest łokciem tenisisty lub golfisty. To choroby zawodowe wszystkich osób pracujących dłońmi przez długi czas w jednej pozycji. Cierpią na nie najczęściej mechanicy, monterzy, informatycy i pracownicy biurowi. Co ciekawe, dolegliwości te nie doskwierają tenisistom na wysokim poziomie. Problemy w tym obrębie miewają wyłącznie początkujący gracze, którzy przeciążają ścięgna na skutek złej techniki wykonywania uderzeń. Główną przyczyną schorzeń w obrębie łokcia są zmiany degeneracyjne zachodzące w ścięgnach w stawie łokciowym. Powstają one najczęściej na skutek uszkodzeń włókien kolagenowych mięśni i ich przyczepów, powstałych w wyniku wielokrotnego powtarzania ruchu rękami. Jest to najczęściej pisanie na klawiaturze, klikanie myszą czy ruchy obrotowe związane z wkręcaniem i wykręcaniem śrub.

USG łokcia należy wykonać w przypadku:

 

 • tkliwości tkanek w trakcie ucisku, nawet niewielkiego
 • trudności przy wykonywaniu codziennych czynności, takich jak chwytanie szklanki z napojem czy podawaniem ręki
 • ból nasilający się przy prostowaniu nadgarstka
 • ból przy naciskaniu i chwytaniu

Wskazaniem do wykonania USG łokcia Warszawa jest najczęściej ból z boku łokcia, po stronie zewnętrznej, występujący przy ruchach nadgarstków. Najnowsze badania sugerują, że łokieć tenisisty powodowany jest przez nadmierne wydzielanie białek, które drażnią tkanki, a nie jak przypuszczano przez wiele lat przez stan zapalny lokalizujący się w stawie. Na skutek tych problemów dochodzi do powstawania patologii nerwów i naczyń zlokalizowanych w obrębie zdegenerowanych tkanek. Efektem tego są przeciążenia i mikrourazy mięśni i ich przyczepów. Uszkadzają one włókna kolagenu w ścięgnach, co prowadzi do degeneracji zginaczy stawu łokciowego, a w efekcie do problemów z wyprostem.

Nasi specjaliści czekają na Ciebie  - skontaktuj się już teraz!

Łokieć tenisisty

Jakie leczenie jest najskuteczniejsze?

Staw łokciowy jest stawem złożonym, zawiasowym. Składa się z trzech stawów anatomicznie połączonych – stawu ramienno-łokciowego, stawu promieniowo-łokciowego i stawu ramienno-promieniowego. Główką stawu ramienno-promieniowego jest główka kości ramiennej, a panewką wcięcie bloczkowe kości promieniowej. Podstawowymi więzadłami łączącymi staw są więzadła poboczne łokciowe i więzadła poboczne promieniowe. To ich stan jest najczęściej oceniany w badaniu USG łokcia Warszawa. Staw łokciowy w swojej budowie anatomicznej posiada torebkę stawową, która skutecznie chroni staw przed środowiskiem zewnętrznym. Ponadto produkuje niezbędną maź stawową, która jest substancją odżywczą i smarującą dla wszystkich powierzchni stawowych. Staw ten stabilizowany jest wyłącznie przez bardzo silne więzadła. Brak stabilizacji mięśniowej zmusza więzadła do wytężonej pracy. Duże obciążenia generowana są przede wszystkim w kierunkach bocznych. Z uwagi na liczne przeciążenia, więzadła i torebka stawowe ulegają wielu kontuzjom w trakcie uprawiania sportów lub czynności życia codziennego.

Łokieć tenisisty jest najczęściej skutkiem zmian degeneracyjnych. Ból pojawia się najczęściej przy ruchach nadgarstka – obracaniu dłoni, chwytaniu czegoś ręką, zaciskaniu, unoszeniu części grzbietowej. Zmiany degeneracyjne powstają najczęściej na skutek wykonywania wielu ruchów nadgarstkiem, które prowadzą do nadmiernego napięcia mięśni i powstawania mikrourazów ścięgien i przyczepów. Wówczas organizm uruchamia procesy samonaprawy, ale tkanka w tym miejscu jest niestety znacznie słabsza od zdrowej. Włókna kolagenowe mają nieco zmienioną strukturę w tym miejscu. Nadmierne obciążanie ręki prowadzi do nadrywania ścięgien, zwapnień przyczepu i utworzenia patologicznych naczyń krwionośnych. Problemy te powstają często na skutek zbyt dużych lub zbyt małych obciążeń, w wyniku czego dochodzi do osłabienia mięśni i ich zaników.

 

usg łokieć

Jak postępować po badaniu USG łokieć tenisisty?

W kontekście doboru postępowania rehabilitacyjnego kluczowym aspektem jest stwierdzenie, że ból wywoływany jest przez nadmierną ingerencję białek w struktury stawu, a nie powodowany jest stanem zapalnym tego miejsca. W związku z tym wszelkie zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak ultradźwięki, krioterapia i jonoforeza, a także zastosowaniu leków o działaniu przeciwzapalnym nie da wymiernych efektów w postaci złagodzenia bólu. Posiadając te informacje zwracamy szczególną uwagę w stronę głębokiego masaż relaksacyjnego i fali wstrząsowej (ESWT), które skutecznie pobudzą tkanki do regeneracji i przywrócą normalne funkcjonowanie powierzchni ślizgowych w okolicy stawu łokciowego.

USG Warszawa

ul. Twardowska 3 01-810 Warszawa (Bielany) Telefon: (22) 300 1500 E-mail: adres@email.com