Budowa pęcherzyka żółciowego
Woreczek, inaczej pęcherzyk żółciowy to mały narząd w kształcie gruszki, znajdujący się pod wątrobą, w prawej górnej części brzucha. Dokładnie położony jest on od spodniej powierzchni wątroby i jest z nim połączony przewodem pęcherzykowym. Jest stosunkowo mały, ma około 7 do 10 centymetrów długości.
Podstawową funkcją pęcherzyka żółciowego jest magazynowanie i zagęszczanie żółci wytwarzanej przez wątrobę. Żółć jest uwalniana do jelita cienkiego, aby pomóc w trawieniu i wchłanianiu tłuszczów. Jest ona przechowywana w pęcherzyku żółciowym i składa się z wody, soli żółciowych, bilirubiny i cholesterolu. Sole żółciowe pomagają w emulgowaniu tłuszczów, czyniąc je bardziej dostępnymi dla enzymów trawiennych.
Woreczek żółciowy składa się z kilku części, w tym dna, trzonu i szyi. Dno to zaokrąglona część dolna, trzon to główna część środkowa, a szyja to wąska część łącząca się z przewodem pęcherzykowym.
Szyjka pęcherzyka żółciowego łączy się z przewodem pęcherzykowym, tworząc połączenie przewodu pęcherzykowego z pęcherzykiem żółciowym. Następnie przewód pęcherzykowy łączy się z przewodem wątrobowym wspólnym, tworząc przewód żółciowy wspólny.