USG pęcherzyka żółciowego Warszawa

USG pęcherzyka żółciowego to diagnostyczne badanie, które polega na zastosowaniu aparatu USG do tworzenia obrazów pęcherzyka żółciowego i otaczających go struktur. Jest to bezpieczna i nieinwazyjna procedura, która dostarcza cennych informacji przydatnych w diagnozowaniu i leczeniu problemów związanych z tym narządem.

Badanie USG woreczka żółciowego jest powszechnie wykonywane w celu oceny różnych schorzeń, w tym złogów, inaczej kamieni żółciowych, które powodują kamicę żółciową, mikrozłogów, polipów, wodniaków, poszerzenia dróg żółciowych, zapalenia pęcherzyka żółciowego i innych nieprawidłowości wpływających na pęcherzyk żółciowy lub drogi żółciowe.

USG pęcherzyka żółciowego Warszawa – skorzystaj z badania w naszym gabinecie!

Budowa pęcherzyka żółciowego

Woreczek, inaczej pęcherzyk żółciowy to mały narząd w kształcie gruszki, znajdujący się pod wątrobą, w prawej górnej części brzucha. Dokładnie położony jest on od spodniej powierzchni wątroby i jest z nim połączony przewodem pęcherzykowym. Jest stosunkowo mały, ma około 7 do 10 centymetrów długości.

Podstawową funkcją pęcherzyka żółciowego jest magazynowanie i zagęszczanie żółci wytwarzanej przez wątrobę. Żółć jest uwalniana do jelita cienkiego, aby pomóc w trawieniu i wchłanianiu tłuszczów. Jest ona przechowywana w pęcherzyku żółciowym i składa się z wody, soli żółciowych, bilirubiny i cholesterolu. Sole żółciowe pomagają w emulgowaniu tłuszczów, czyniąc je bardziej dostępnymi dla enzymów trawiennych.

Woreczek żółciowy składa się z kilku części, w tym dna, trzonu i szyi. Dno to zaokrąglona część dolna, trzon to główna część środkowa, a szyja to wąska część łącząca się z przewodem pęcherzykowym.

Szyjka pęcherzyka żółciowego łączy się z przewodem pęcherzykowym, tworząc połączenie przewodu pęcherzykowego z pęcherzykiem żółciowym. Następnie przewód pęcherzykowy łączy się z przewodem wątrobowym wspólnym, tworząc przewód żółciowy wspólny.

Nasi specjaliści czekają na Ciebie - skontaktuj się już teraz!
image
image

Badanie USG pęcherzyka żółciowego – kiedy je wykonać?

Badanie ultrasonograficzne pęcherzyka żółciowego zwykle wykonuje się w celu diagnozowania różnych schorzeń związanych z pęcherzykiem żółciowym i okolicznymi narządami.

Najczęściej USG pęcherzyka żółciowego prowadzi się w poniższych sytuacjach:

  • Ból brzucha – najczęstszym wskazaniem do USG pęcherzyka żółciowego jest ból brzucha, szczególnie jeśli ból występuje w prawej, górnej części jamy brzusznej. Może to wskazywać na takie schorzenia, jak kamica żółciowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego lub inne zaburzenia.
  • Żółtaczka – jeśli u pacjenta wystąpi żółtaczka, na którą zażółcenie skóry i oczu na skutek odkładania się w tkankach nadmiaru bilirubiny.
  • Nieprawidłowe próby wątrobowe – podwyższone enzymy wątrobowe i inne parametry, w tym ALT, AST, ALP, GGTP oraz bilirubina całkowita.
  • Podejrzenie kamieni żółciowych – mogą one powodować objawy, takie jak nawracający ból, nudności lub wymioty.
  • Niewyjaśnione objawy brzuszne – dolegliwości bólowe, nudności, wymioty, biegunki i inne.
  • Monitorowanie chorób pęcherzyka żółciowego – w przypadku osób, u których w przeszłości występowały choroby pęcherzyka żółciowego, takie jak kamica żółciowa lub przewlekłe zapalenie, można wykonywać okresowe badania ultrasonograficzne w celu monitorowania stanu i oceny ewentualnych zmian tego narządu.
Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy!
image

Jesteś zainteresowany badaniem USG? Zostaw numer telefonu do siebie, a oddzwonimy i mówimy się w dogodnym dla Ciebie terminie. Zaufaj najlepszym specjalistom, pracującym na nowoczesnym sprzęcie klasy PREMIUM. Przychodząc do nas na badanie masz pewność precyzyjnej diagnozy.


    image

    Jak przygotować się do USG pęcherzyka żółciowego?

    Przygotowanie do USG pęcherzyka żółciowego jest takie samo, jak przygotowanie do badania ultrasonograficznego jamy brzusznej.

    Na badanie należy zgłosić się na czczo, czyli nie jeść przez określony czas przed USG, zazwyczaj około 6 do 8 godzin. Można pić wodę niegazowaną. Zastosowanie postu powoduje, że ocena pracy pęcherzyka żółciowego będzie łatwiejsza.

    Najlepiej w poprzedzających badanie dniach unikać spożywania pokarmów powodujących gazy, na przykład kapusty, kalafiora, brokułów, roślin strączkowych oraz napojów gazowanych.

    Zaleca się również zażycie leków redukujących nadmiar gazów, takich jak espumisan, ponieważ ich zbyt duża ilość w układzie pokarmowym utrudnia wykonanie czytelnego badania.

    Przed badaniem, na około 6 godzin przed jego przeprowadzeniem, nie należy palić tytoniu, żuć gumy do życia oraz pić kawy, ponieważ mogą mieć one wpływ na wyniki.

    Na badanie należy założyć wygodną i łatwą w zdjęciu odzież, co ułatwi jego przeprowadzenie.

    Należy poinformować specjalistę USG o przyjmowanych lekach, zwłaszcza jeśli zawierają one składniki wpływające na krzepliwość krwi.

    Na badanie warto zabrać także wcześniejszą dokumentację medyczną lub raporty z badań obrazowych. Informacje te mogą pomóc w interpretacji wyników badania USG.

    USG Warszawa - zaufaj specjalistom!

    USG pęcherzyka żółciowego – przebieg badania

    Przebieg badania USG pęcherzyka żółciowego składa się z kilku etapów i jest prostą i nieinwazyjną procedurą, która pozwala na szybkie uzyskanie dokładnych wyników.

    Po przybyciu na miejsce należy wypełnić odpowiednie dokumenty oraz podać informacje o objawach i schorzeniach.

    W następnej kolejności specjalista wykonujący badanie USG wyjaśnia procedurę i może odpowiedzieć na pytania pacjenta dotyczące jej przebiegu.

    Pacjent zostaje poproszony zdjęcie albo rozpięcie ubrań oraz o położenie się na stole do badań, zwykle na plecach.

    Na badany obszar nakłada się żel, który pomaga w transmisji fal dźwiękowych i zapewnia dobry kontakt skóry z głowicą ultradźwiękową. Głowica emituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od pęcherzyka i dróg żółciowych oraz otaczających ich struktur. Są one przekształcane w obrazy widoczne na monitorze. Obrazy są wyświetlane w czasie rzeczywistym na monitorze, umożliwiając ocenę wielkości, kształtu i wewnętrznej struktury śledziony. Specjalista przesuwa głowicę tak, aby zobaczyć narządy pod różnymi kątami. Po zakończeniu badania żel należy zetrzeć ze skóry.

    Następnie specjalista wykonujący badanie USG pęcherzyka żółciowego przygotowuje jego opis, do którego dodaje się wykonane podczas obrazowania zdjęcia. Mogą być one wydrukowane albo zapisanie na płycie CD.

    Dokumentację z rezultatami badania pacjent przekazuje do swojego lekarza. Lekarz może następnie omówić wyniki z pacjentem i określi dalsze kroki w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości.

    Ikona telefonu Zadzwoń Ikona Zapisz się online
    USG Warszawa logotyp

    Wszelkie prawa zastrzeżone - Gabinet Usg prywatnie