Echo serca, USG serca, USG mięśnia sercowego

Echo serca, inaczej USG serca bądź USG mięśnia sercowego należy do podstawowych badań obrazowych, stosowanych w diagnostyce chorób serca oraz naczyń krwionośnych. Pozwala na zobrazowanie struktur anatomicznych mięśnia sercowego i skontrolowanie jego pracy, nie wywołując przy tym żadnych działań niepożądanych czy skutków ubocznych.

USG serca to podstawa profilaktyki i diagnostyki chorób układu krążenia, które są obecnie najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów w Polsce. Znajduje swoje zastosowanie również w przypadku kobiet w ciąży, gdyż owe badanie jest w stanie wykryć wady serca, a także potencjalne schorzenia płodu. Echo serca to obok EKG, najważniejsze badanie kardiochirurgiczne.

Echo Serca

Na czym polega echo serca?

W trakcie badania USG serca wykorzystywane jest zjawisko echa ultradźwięków, które przyczynia się do wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w pracy serca oraz oceny struktury mięśnia sercowego. Specjalna głowica emituje fale wnikające w głąb organizmu, które następnie odbijają się od napotkanych w nim narządów i tkanek, po czym wracają do aparatu urządzenia. W końcowym etapie echo odbicia zostaje przekształcone przez oprogramowanie komputerowe w widoczne na monitorze obrazy.

Dzięki temu specjalista, jest stanie ocenić struktury anatomiczne serca, jego kurczliwość, budowę i pracę zastawek, a także przepływ krwii w obrębie przedsionków i komór serca. USG mięśnia sercowego to badanie w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, dlatego w razie konieczności może być powtarzane wielokrotnie.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów echo serca. Najczęściej wykonywanym badaniem jest echokardiografia przezklatkowa, w której głowica ultrasonografu przykładana zostaje do skóry klatki piersiowej. Do pozostałych metod zaliczamy m.in: usg przezprzełykowe, kontrastowe oraz obciążeniowe, które mogą zostać wykonane na specjalne polecenie lekarza.

Wskazania do wykonania USG serca

USG mięśnia sercowego wykonywane jest w sytuacji podejrzenia nieprawidłowości związanych z układem sercowo-naczyniowym. Wskazaniami do badania jest m.in: choroba zakrzepowo-zatorowa, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zapalenia wsierdzia bądź mięśnia sercowego, przebyty zawał serca lub udar mózgu. Diagnostyka przy użyciu ultrasonografu wykonywana jest także w przypadku osób, u których wystąpiły zaburzenia rytmu serca, trudne do wyjaśnienia bóle, niewyjaśnione omdlenia bądź szmery w sercu.

Istotnym powodem do zgłoszenia się na wykonanie USG serca jest wspomniane wcześniej zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze. Powikłania, jakie niesie za sobą to schorzenie, mogą dotykać mięsień sercowy i prowadzić do przerostów w obrębie lewej komory tego narządu.

Nasi specjaliści czekają na Ciebie - skontaktuj się już teraz!
image
image

Przebieg badania

Echo serca jest badaniem bezpiecznym, niewymagającym od pacjenta specjalnych przygotowań. Wyjątkiem jest tutaj diagnoza przeprowadzana metodą przezprzełykową, kiedy to należy zgłosić się na nie z pustym żołądkiem, na czczo. Przyjmowanie leków pozostaje w każdym z przypadków bez zmian, o ile lekarz nie określił wcześniej indywidualnych zaleceń co do ich stosowania.

Procedura diagnostyczna rozpoczyna się podobnie jak pozostałe rodzaje USG, od krótkiego wywiadu lekarskiego, przeprowadzanego w celu określenia rodzaju oraz miejsca występowania dolegliwości u pacjenta. Następnie poproszony zostaje o rozebranie się od pasa w górę oraz położenie na przygotowanej do badania leżance. Na skórę pacjenta nakładany jest specjalny żel ułatwiający przesuwanie się głowicy po skórze oraz wspomagający przepływ fal emitowanych przez ultrasonograf. Badany leży na lewym boku, z lewą ręką uniesioną ku górze oraz prawą ustawioną wzdłuż ciała. Lekarz przykłada głowicę urządzenia w konkretnych miejscach na klatce piersiowej oraz monitoruje pojawiający się na ekranie urządzenia obraz serca w czasie rzeczywistym. Całość badania trwa średnio 15-30 minut.

Wyniki badań echo serca

W trakcie przeprowadzania usg mięśnia sercowego mierzy się tzw. frakcję wyrzutową (EF), służącą ocenie pracy serca. Oznacza ona procent objętości krwi, która została przepompowana z serca w ciągu jednego skurczu. Zazwyczaj ocenie poddawana jest frakcja wyrzutowa lewej komory. Norma zależy od płci, ogólnej budowy ciała oraz wieku pacjenta i wynosi minimum 60-65%.

Przekroczenie tej wartości oznacza, iż nie istnieje zagrożenie życia ze względu na stany chorobowe. Wyniki badań oscylujące poniżej ogólnie przyjętych norm oznaczają natomiast niewydolność bądź osłabienie mięśnia sercowego. Niski poziom frakcji wyrzutowej może być spowodowany nieleczonymi chorobami serca lub długotrwałym nadciśnieniem.

Ikona telefonu Zadzwoń Ikona Zapisz się online
USG Warszawa logotyp

Wszelkie prawa zastrzeżone - Gabinet Usg prywatnie