USG Doppler tętnic szyjnych i tętnic kręgowych (domózgowych)

Maciej Piechota
Kategoria: USG
1 maja 2024
5 min

Skrupulatne przygotowanie do USG jamy brzusznej jest absolutnie kluczowe w kwestii otrzymania precyzyjnego wyniku badania. W poniższym tekście znajdują się wszelkie konieczne informacje, które ułatwią Ci prawidłowe przygotowanie się do USG jamy brzusznej. Zaniedbania w tym zakresie mogą znacznie wypaczyć wynik badania USG brzucha, uniemożliwiając lekarzowi właściwą ocenę stanu narządów jamy brzusznej, postawienie diagnozy i zalecenie odpowiedniego leczenia.

usg tarczycy

USG Doppler tętnic szyjnych i tętnic kręgowych (domózgowych) jest kluczowym badaniem diagnostycznym umożliwiającym ocenę przepływu krwi w ważnych naczyniach doprowadzających krew do mózgu. Wykorzystując efekt Dopplera, umożliwia ono precyzyjne zobrazowanie długości fali ultradźwiękowej odbijającej się od przepływających krwinek, co pozwala na ocenę stanu tętnic, w tym wykrywanie zwężeń oraz lokalizację ewentualnych miejsc zagrożonych miażdżycą.

Wskazania do przeprowadzenia USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych:

 1. Zawroty głowy i omdlenia: Nagłe epizody utraty wzroku czy zamroczenia.
 2. Szumy w uszach oraz zaburzenia pamięci.
 3. Historia udaru mózgu lub przemijający atak niedokrwienny.
 4. Zaburzenia równowagi i widzenia.
 5. Rodzinne obciążenie chorobami sercowo-naczyniowymi takimi jak miażdżyca, udar mózgu, czy zawał serca.
 6. Obecność miażdżycy i szmery nad tętnicami szyjnymi.
 7. Stan po urazach szyi, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy wysoki poziom cholesterolu.
 8. Objawy neurologiczne sugerujące niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego.
 9. Monitoring po zabiegach takich jak endarterektomia czy założenie stentu w tętnicy.

Przygotowanie i przebieg badania:

Badanie jest proste w wykonaniu i nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent powinien jedynie odsłonić szyję. Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej, a podczas jego trwania lekarz aplikuje żel ultrasonograficzny w celu lepszego przewodzenia ultradźwięków.

Po badaniu:

 1. Omówienie wyników: Lekarz omawia z pacjentem wyniki, wskazując na ewentualne nieprawidłowości oraz sugerując dalsze kroki, które mogą obejmować pilną wizytę u specjalisty.
 2. Wydanie wyników: Pacjent otrzymuje wyniki badania w kopercie wraz z obrazami z badania, które mogą być przydatne w przyszłości dla porównania stanu naczyń.

Gdzie można wykonać badanie:

Zachęcamy do wizyty w naszym gabinecie na Bielanach, przy ul. Rydygiera 19 lok. U 17 w Warszawie. USG Doppler tętnic szyjnych i tętnic kręgowych (domózgowych) wykonujemy po wcześniejszym umówieniu się na wizytę. Badanie USG nie ma przeciwskazań, można je przeprowadzać u kobiet w ciąży, noworodków, osób z wszczepionym rozrusznikiem serca. Jest to badanie, które nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych i pewnie dlatego jest najpopularniejszym badaniem obrazowym na świecie – łatwo dostępnym, bezpiecznym i relatywnie tanim w stosunku np. do rezonansu magnetycznego.

Udostępnij
Ikona telefonu Zadzwoń Ikona Zapisz się online
USG Warszawa logotyp

Wszelkie prawa zastrzeżone - Gabinet Usg prywatnie