Przygotowanie do USG jamy brzusznej

Maciej Piechota
Kategoria: USG
25 marca 2021
5 min

Przygotowanie do USG jamy brzusznej jest tak ważne, ponieważ w obszarze, który zostanie poddany badaniu znajdują się narządy odpowiedzialne za podstawowe, codzienne czynności organizmu takie jak trawienie, wydalanie oraz usuwanie toksyn oraz resztek pokarmu. W trakcie badania USG jamy brzusznej lekarz na pewno będzie sprawdzać żołądek, wątrobę, jelita, trzustkę, pęcherzyk żółciowy oraz drogi żółciowe, jak również śledzionę i nerki.

przygotowanie do usg brzucha

Przygotowanie do USG jamy brzusznej jest tak ważne, ponieważ w obszarze, który zostanie poddany badaniu znajdują się narządy odpowiedzialne za podstawowe, codzienne czynności organizmu takie jak trawienie, wydalanie oraz usuwanie toksyn oraz resztek pokarmu. W trakcie badania USG jamy brzusznej lekarz na pewno będzie sprawdzać żołądek, wątrobę, jelita, trzustkę, pęcherzyk żółciowy oraz drogi żółciowe, jak również śledzionę i nerki.

Ponadto u mężczyzn w trakcie badania USG brzucha ocenia się gruczoł krokowy (badanie przez powłoki brzuszne), a u kobiet macicę. USG jamy brzusznej jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym, które można powtarzać tak często jak tylko jest to konieczne. Generalnie nie wymaga specjalnych przygotowań, chyba że jest to właśnie USG brzucha. Zachęcamy do dokładnego przeczytania wskazówek na temat przygotowania do USG jamy brzusznej, aby wynik badania faktycznie odzwierciedlał faktyczny stan narządów.

Wskazania do USG jamy brzusznej

W przypadku wystąpienia dolegliwości w obrębie jamy brzusznej należy bezwzględnie umówić się na badanie USG brzucha. Wskazaniem do USG jamy brzusznej są wszelkiego rodzaju bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego, wymioty, biegunki, guzy wyczuwalne dotykiem, powiększenie obwodu brzucha, gorączka. Podczas USG jamy brzusznej lekarz będzie mógł ocenić stan organów, ich wielkość oraz strukturę. Dzięki temu badaniu można wykryć różnego rodzaju guzy, kamicę pęcherzyka żółciowego, kamicę nerek, a także tętniaka aorty brzusznej, raka wątroby, raka nerki, zapalenie trzustki, zapalenie wyrostka robaczkowego, a u panów przerost gruczołu krokowego. W razie wątpliwości lekarz przeprowadzający badanie zawsze może zlecić wykonanie badań dodatkowych, na przykład tzw. markerów nowotworowych.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Jak już zostało nadmienione na początku tekstu, prawidłowe przygotowanie do USG jamy brzusznej nie tylko pozwala lekarzowi dokładniej ocenić organy wewnętrzne, ale również stanowi gwarancję, że obraz przekazany na monitorze będzie precyzyjny i to, co zobaczy specjalista będzie tym, czym w rzeczywistości jest. Przykład? Gazy w przewodzie pokarmowym do złudzenia przypominają guzy, dlatego lepiej żeby ich tam nie było, by nie wprowadzać w błąd lekarza i nie dostarczać niepotrzebnie stresu pacjentowi. Gazy i treść pokarmowa zdecydowanie fałszują wynik badania. Jak więc się prawidłowo przygotować do USG jamy brzusznej? Przede wszystkim bezwzględnie przestrzegać zaleceń ogólnych, a więc

  • przyjść na badanie w luźniejszym stroju i nie uciskającej brzucha bieliźnie
  • powstrzymać się od jedzenia pokarmów co najmniej 6 godzin przed badaniem, a jeżeli to możliwe to nawet 8 godzin.
  • dzień przed badaniem oraz w dniu USG brzucha nie spożywać alkoholu, nie palić papierosów i e-papierosów, zrezygnować z kawy oraz gum do żucia – jest to bardzo istotny element przygotowania do USG jamy brzusznej
  • by zmniejszyć ewentualne wzdęcia i pozbyć się gazów warto przyjąć Espumisan w dniu poprzedzającym badanie (3 x dziennie po 3 tabletki)
  • warto również w dniu poprzedzającym badanie przyjmować tylko posiłki lekkostrawne, co oznacza rezygnację z dań smażonych, napojów gazowanych, roślin strączkowych, które wzdymają. Powinno się również zredukować spożycie błonnika, czyli nie jeść surowych warzyw i owoców oraz ciemnego pieczywa
  • na 1-1,5 h przed badaniem należy wypić minimum litr wody niegazowanej, by podczas USG jamy brzusznej pęcherz był pełny – pozwoli to lepiej ocenić lekarzowi jelita pacjenta.

Stosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli specjaliście na lepszą ocenę narządów wewnętrznych i ich pracy oraz umożliwi wdrożenie skutecznego leczenia ewentualnych schorzeń. Z kolei brak przestrzegania zaleceń dotyczących przygotowania do USG jamy brzusznej może skutkować odesłaniem pacjenta do domu bez przeprowadzenia badania lub zafałszowanym wynikiem USG, co może być niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. W końcu, to właśnie w interesie pacjenta jest, by możliwie najlepiej przygotować się do badania USG jamy brzusznej, prawda?

USG jamy brzusznej Warszawa ulica Rydygiera 19 lok. U 17

Zachęcamy do wizyty w naszym gabinecie na Bielanach, przy ul. Rydygiera 19 lok. U 17 w Warszawie. USG jamy brzusznej wykonujemy po wcześniejszym umówieniu się na wizytę. Badanie USG nie ma przeciwskazań, można je przeprowadzać u kobiet w ciąży, noworodków, osób z wszczepionym rozrusznikiem serca. Jest to badanie, które nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych i pewnie dlatego jest najpopularniejszym badaniem obrazowym na świecie – łatwo dostępnym, bezpiecznym i relatywnie tanim w stosunku np. do rezonansu magnetycznego.

Udostępnij
Ikona telefonu Zadzwoń Ikona Zapisz się online
USG Warszawa logotyp

Wszelkie prawa zastrzeżone - Gabinet Usg prywatnie