USG nadgarstka – kiedy i po co się je wykonuje?

Maciej Piechota
Kategoria: USG
27 listopada 2019
5 min

Badanie ultrasonograficzne, popularnie określane skrótem USG, to jedno z najczęściej wykonywanych nieinwazyjnych badań diagnostycznych. Pozwala na szybkie i stosunkowo dokładne określenie struktury różnego rodzaju narządów wewnętrznych, a także stawów. Z tego względu wykorzystywane jest również m.in. do diagnozowania dolegliwości w obrębie stawów nadgarstkowych.

usg nadgarstka Warszawa

Na jakie urazy narażony jest nadgarstek?

Jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenia mechaniczne stawów jest właśnie nadgarstek. Ze względu na swoje położenie i charakter ruchu dłoni, jest on narażony na wiele bezpośrednich obciążeń, które prowadzą do urazów i zwyrodnień. Jednym z najczęstszych jest uszkodzenie kości i tkanek miękkich w wyniku upadku lub uprawiania różnego rodzaju sportów pod postacią różnego rodzaju zwichnięć oraz złamań.

Co można zobaczyć w USG nadgarstka?

USG nadgarstka, ze względu na charakter tkanek i ich wrażliwość na fale ultrasonograficzne, pozwala na doskonałe zobrazowanie nie tylko kości, ale również więzadeł i ścięgien. Ponadto w jego trakcie możliwa jest również ocena włókien nerwowych, dzięki czemu badanie to wykorzystywane jest nie tylko przy urazach mechanicznych i stanach zapalnych, ale również w przypadku takich schorzeń jak np. zespół cieśni nadgarstka.

Wskazaniami do przeprowadzenia USG nadgarstka są zatem:

  • Silne bóle w okolicy nadgarstka,
  • Zaczerwienienie i opuchlizna stawu,
  • Zaburzenia czucia w ręce,
  • Niestabilność stawu,
  • Zaburzenia ruchomości nadgarstka,
  • Guzy i torbiele w okolicy stawu nadgarstkowego.
  • Zespół cieśni nadgarstka.

Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku USG nadgarstka niezbędne jest do postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Obserwacji i analizie w trakcie badania USG nadgarstka podlegają z kolei:

  • Kości nadgarstka, śródręcza oraz paliczki palców,
  • Aparat więzadłowy stawu,
  • Błona maziowa,
  • staw promieniowo-nadgarstkowy, nadgarstkowo-śródręczny, stawy śródnadgarstkowe, śródręczno-paliczkowe.
  • ścięgna prostowników i zginaczy oraz ich pochewki,
  • nerw promieniowy i łokciowy,
  • ruchomość czynna i bierna wspomnianych wyżej elementów względem siebie.

Jak wygląda USG nadgarstka?

USG nadgarstka jest jednym z pierwszych badań zlecanych przez lekarza w przypadku problemów z nadgarstkiem. Jak już zostało wspomniane, w jego trakcie ocenia się zarówno powierzchnię kości, jak również strukturę wszelkich tkanek miękkich. By obraz był wyraźny, przed rozpoczęciem badania pacjent musi być pozbawiony gipsu lub ortez, przez które wykonanie badania nie jest możliwe. Na goły nadgarstek lekarz nakłada żel, który ma za zadanie poprawić przewodność fal ultradźwiękowych. Następnie przykłada do nadgarstka głowicę ultrasonograficzną i miejsce po miejscu sprawdza całą powierzchnię nadgarstka. Co ważne, w trakcie badania pacjent wykonuje nadgarstkiem określone ruchy, a w ich trakcie lekarz obserwuje interakcje między poszczególnymi elementami stawu. Jest to tak zwana ocena dynamiczna.

Badanie, w formie dokumentacji zdjęciowej oraz obszernego opisu zostaje przekazane pacjentowi bezpośrednio po badaniu. Jeżeli badanie wykonywane jest w trakcie wizyty u specjalisty, może zostać od razu postawiona diagnoza i wdrożone odpowiednie leczenie.

Udostępnij
Ikona telefonu Zadzwoń Ikona Zapisz się online
USG Warszawa logotyp

Wszelkie prawa zastrzeżone - Gabinet Usg prywatnie