Jakie są wskazania do USG dla dzieci?
USG dla dzieci nie jest jeszcze niestety często praktykowanym badaniem – rodzice i lekarze decydują się na skierowanie na nie dziecka dopiero w momencie, gdy odczuwa ono bardzo silne dolegliwości bólowe lub zauważalne są zmiany w postaci opuchlizny, powiększenia czy też poszerzenia się wybranej części ciała. Wśród wskazań do USG dla dzieci znajdują się również problemy takie jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Warto zdecydować się na to badanie kontrolnie także w momencie, kiedy dziecko zakończyło rekonwalescencję po poważnym zabiegu lub urazie. Wśród przeprowadzanych przez nas badań USG dla dzieci znajdują się:
- USG ortopedyczne, czyli badanie stawów: kolanowych, łokciowych, skokowych, biodrowych i układu kostno-szkieletowego (u dzieci powyżej 3go roku życia),
- USG jamy brzusznej i żołądka wykonywane przy silnych dolegliwościach tych organów,
- USG dróg moczowych przeprowadzane kiedy dziecko odczuwa dyskomfort lub ból podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych a także cierpi na problemy związane z nietrzymaniem moczu,
- USG naczyniowe, które warto wykonać kiedy pojawiają się jakiekolwiek podejrzenia wad serca i nieprawidłowości pracy układu krwionośnego.
Badanie USG dziecięce pozwala na dogłębną diagnostykę stanów zapalnych, zmian chorobowych a także przyczyn dolegliwości bólowych. Badania ultrasonografem nie są czasochłonne, dlatego warto rozważyć skorzystanie z możliwości zapisania pociechy na USG dla dzieci prywatnie w celu weryfikacji stanu jej zdrowia.